Yurt dışında okuyabilir miyim?

Pek çok öğrenci üniversite hayatını ailesinden ayrı, başka bir şehirde geçirmek ister. Hatta bazılarımız lise kademesinde bile böyle bir imkanı aklımızdan geçirmişizdir.

Ailelerinden ve kurmuş oldukları düzenden kopamayan öğrencilerin aksine pek çok öğrenci üniversite tercihlerini yaparken ailesinden uzakta, kendi ayakları üzerinde durabilecekleri, sorumluluk alabilecekleri, yeni yerler görebilecekleri farklı şehirleri tercih ederler. Şehir değiştirmekle yetinmeyen ve daha fazlasını isteyen öğrenciler, yurt dışı eğitimini de tercih etmektedir. Farklı bir ülkede, farklı imkanlarla, farklı bir dille ve daha kaliteli bir eğitim almak isteyen öğrenciler için önemli olan bunu gerçekten istemeleri ve kendilerine güvenmeleridir. Aynı zamanda yüksek başarı ve parasal imkanlar da yurt dışında eğitim almayı kolaylaştırır. Yurt dışında okumaya karar verdikten ve zorluklarının üstesinden gelebileceğimizden emin olduktan sonra hangi bölümleri okuyabileceğimi belirlememiz gerekir. Kariyerimizi ne üzerine yapmak, kendimizi ileride nerede görmek istediğimizi saptamamız gerekmektedir. Buna karar verdikten sonra bizim için önemli olan hangi ülkede okuyabileceğimiz sorusudur.

Ülkeye karar verirken okulların eğitim kalitesini, ülkenin ulaşım imkanlarını, maddi açıdan avantaj ve dezavantajlarını hatta iklimine kadar ayrıntılı bir şekilde araştırmakta fayda vardır. Yıllarca yaşayacağımız ülkeye adapte olup olamayacağımız oldukça önemlidir. Nerede ne okuyacağımıza karar verdikten sonra bizden beklenen aşamaları tamamlayıp belirlediğimiz ülkede okuma şansını yakalayabiliriz. İşlemlere uluslar arası öğrenci başvuru formunu hazırlayıp başvuru ücretini ödeyerek başlayabiliriz.Orijinal lise transkriptimiz, mezuniyet belgemiz, referans mektuplarımız, TOEFL ve SAT skorlarımı, amaçlarımızı anlatan bir kompozisyon ve banka referans mektuplarını bir araya getirerek işlemlerimizi yapmış oluruz. Artık yapmanız gereken bu belgeleri başvuru yapmak istediğiniz okullara göndermek ve başvurularınızı takip etmektir. Ardından uzun bir yoldaki ilk ve en önemli adımı atmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Ayrıca böyle bir imkanı elde edemediğiniz takdirde Türkiye’de yerleştiğiniz okulun erasmus (yurt dışı öğrenci değişim programı) sayesinde bir veya iki dönemlik yurt dışında okuma şansını yakalayabilirsiniz.

GeziKolik

GeziKolik

Tam bir gezienti

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir