YGS ve LYS’ de Hangi Soruları Çözmem gerekir?

YGS’de öğrencilerin karşılaşacağı sorular, her öğrencinin ortaöğretim kademesinde gördüğü 4 temel dersten oluşmaktadır.

Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen bilgisi derslerinden 40’ar adet soru bulunan YGS, öğrenciler için LYS’ye girmekte bir basamak görevi görüyor. Aynı zamanda iki yıllık meslek yüksek okulları için tek sınav olarak işlev görüyor.  LYS sınavı ise her öğrencinin girmek istediği bölüme göre LYS Matematik-Geometri, LYS Fen Bilgisi( Fizik- Kimya- Biyoloji), LYS Edebiyat-Coğrafya, LYS Tarih-Coğrafya, LYS Yabancı Dil sınavı olmak üzere 5 farklı oturum olarak ayrılıyor. 4, 5, 6 yıllık fakültelere girmek isteyen öğrencilerin LYS’den yeterli bir puan almaları gerekiyor.

Dört temel dersten çözdüğümüz her soru, her puan alanına göre(YGS-1, YGS-2…) farklı puanlar getiriyor ve toplam puanımızın %30 u LYS puanımızın %70 i ile birleşerek genel puanımıza yansıyor. Üzerine eklenen ortaöğretim başarı puanımız (OÖBP) ile istediğimiz üniversitelere tercih yapma imkanına sahip oluyoruz.

Tercih etmek istediğimiz bölüm hangi puanlandırma sistemi ile bağlantılı ise o sisteme göre hesaplanan sorular bizlere daha çok puan getirecektir. Örneğin bir sayısal bölümü öğrencisiysek ve sayısal bölümde bir meslek tercih etmek istiyorsak (örn tıp) YGS’de çözdüğümüz matematik ve fen bilgisi soruları bizlere sosyal bilgiler ve Türkçe sorularından daha fazla puan verecektir. YGS-1 ve YGS-2 ağırlıklı sayısal puanı hesaplayarak puanınızın %30 unu LYS Fen Bilgisi-Matematik puanınızın %70 i ile birleştirir ve size sınavdan aldığınız ham puanı verir. Eklenen ortaöğretim başarı puanınız ile birlikte puanınızın yettiği bölümler için tercih yapabilirsiniz.

Aynı şekilde eşit ağırlık bölümlerinde( örn hukuk) YGS de matematik ve Türkçe sorularının daha fazla puan getirisi vardır.  YGS-5 ve YGS-6 eşit ağırlıklı puanınızı hesaplar ve LYS edebiyat/coğrafya- matematik/geometri puanınız ile birleştirerek sizlere ham puanınızı sunar.

Sözel bölümler için soysal bilgiler ve Türkçe sorularının daha fazla puan getirisi vardır. YGS-3 ve YGS-4 ağırlıklı sözel puanınızı hesaplar ve LYS edebiyat/coğrafya- tarih/coğrafya/felsefe grubu puanınızın %70 i ile birleşerek ham puanınızı ortaya çıkarır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir