YGS Sınavında Başarıya Ulaşmanın 10 Sırrı

Üniversiteye yerleşmede ilk adım sınavı olan YGS sınavı, öğrencilerin en çok sıkıntı çektiği ancak yapısı itibariyle basit olan bir sınavdır. YGS sınavı genel olarak ilköğretim ve lise 9.sınıf konularını içerisine alan bir sınavdır. Bu sınava 12. sınıflar ve lise mezunu öğrenciler girdiği için bu öğrencileri birçoğu alt yapıya sahip olsa da sistemli çalışmamanın ortaya çıkarttığı unutkanlık sebebiyle bilgi birikimi oldukça az olmaktadır. Bu yüzden de öğrencilerin çalışmaya en baştan başlamaları gerekmektedir. Bu konumuzda YGS sınavında başarıya ulaşmanın 10 sırrını sizlerle paylaşacağız.

1) Programlı Çalışın.

Her işte başarının bir numaralı kuralı programlı çalışmaktır. YGS sınavına programlı ve günlük çalışıldığı takdirde konu eksiklerini kapatmak ve sınava hazır hale gelmek oldukça kolay olacaktır.

2) Çalışmalarınızı Konulara Bölün.

Çalışırken veya program hazırlarken derslere göre değil derslerin konularına göre bir sistem oluşturun. Günlük belirli bir konu sayısı belirleyin ve her gün bu hedef sayısında konuyu bitirmeye çalışın.

3) Konu Kavrama Testleri İle Bilgilerinizi Taze Tutun.

Her gün yenilerini eklediğiniz konuları daha iyi kavrayabilmek amacıyla bol bol konu testi çözün. O gün bitirdiğiniz konuyu ne kadar anladığınızı ölçmek için ilk süreçte 50 soruluk bir konu kavrama testi yeterli olacaktır. Ancak bu konuları unutmamak ve bilgilerin tazeliğini korumak için 1 veya 2 hafta kadar günlük o konudan 20 soru çözmelisiniz. Daha sonrasında bilgiler hafızanızda yer edinmiş olacaktır.

4) Her Hafta Deneme Yapın.

YGS süreci boyunca mutlaka haftalık deneme yapın. Bu şekilde birçok çeşitte YGS tarzı sınav sorusuna rastlamış olacaksınız. Bu denemeleri YGS kurallarına göre yapın ki bu size alışkanlık kazandırsın. Bu şekilde yaptığınız takdirde sınav pratiğini kazanacak ve soruları daha hızlı çözebilecek seviyeye gelmiş olacaksınız. Deneme sayısını YGS sınavı yaklaştıkça arttırmanız sizin yararınıza olacaktır.

5) Yanlış Deyip Bırakmayın, Doğrularını Öğrenin.

Testlerde veya denemelerde yaptığınız yanlışların mutlaka doğrusunu öğrenmeye çalışın. Üzerinde tekrar tekrar uğraşın veya bilen birinden anlayana kadar anlatmasını isteyin. Bu şekilde karşınıza yine o tarzda bir soru çıkarsa onu hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Üstelik her üzerine gittiğiniz yanlış hafızanızda yer edineceği için bu soru tarzlar kafanızda hızlıca yer edinmiş olacaktır.

6) Farklı Kaynaklara Yönelin

Testleri sürekli aynı kaynaklardan çözmek gibi bir hataya sakın düşmeyin. Çünkü tek bir kaynağın size sunacağı soru çeşidi sayısı oldukça azdır. Bu yüzden de farklı farklı kaynaklardan azar azar soru çözmeniz her soruda farklı düşünce tarzları ile düşünebilmenize olanak sağlayacaktır.

7) Zor Sorularla Uğraşma İsteğinizin Önüne Geçin.

Günümüzde birçok öğrencinin yaşadığı problemden biriside zor sorularla uğraşmak istemesidir. Konu alt yapısı sağlam olmadığı halde çok zor kaynaklardan soru çözmek sizin hem çalışma isteğinizi azaltır hem de size hiçbir yarar sağlamaz. Çünkü YGS sınavındaki sorularının birkaç seçici soru dışında çok zor denilecek soruları yoktur.

8) Sözel Konulara Çalışırken Özet Çıkarın.

Biyoloji, Türkçe, Coğrafya veya Tarih gibi konulara çalışıyorsanız, not çıkartarak değil özet çıkartarak çalışın. Yani konuyu önden çalışın ve önemli kısımları ezberleyin. Daha sonra ise önüne boş bir kağıt alarak aklınızda kalan kısımları bu kağıda aktarın. Eğer ki zor oluyor diyorsanız, başlıkları çalışmadan hemen önce bu boş kağıtlara yazın ve bitirdikten sonra başlıkları bir klasik sınava girermiş gibi doldurun.

9) Kendinizi Ne Kadar Geliştirdiğinizi Gözlemleyin.

Deneme istatistiklerinizi ve testlerdeki başarılarınızı istatistiğe dökün.

10) Sizi Demotive Edecek Kişilerden ve Cihazlardan Uzak Durun

Sizi engelleyen arkadaş veya cihazlar sizin düşmanınızdır. Bu yüzden de bunlardan uzaklaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir