Ygs-Lys nedir? Sınava nasıl hazırlanılır?

Ülkemizdeki karmaşık eğitim sistemi gereği her yıl yeni uygulamalar ortaya çıkmakta ve kullanılan birçok sistem raflara kaldırılmaktadır. Öğrenim hayatına başlayan her öğrenci, öğrenim hayatı süresince onlarca hatta yüzlerce sınava tabi tutuluyor.

Üniversitelere giriş sınavları da tabii ki bu sınavların en önemli kilit noktasını oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllarda değişen sistemle birlikte tek oturumda yapılan ÖSS’nin yerini iki aşamalı ve maximum 6 farklı oturum ile tamamlanan yüksek öğretime geçiş sınavı ve lisans yerleştirme sınavı (YGS-LYS) sistemi almış durumda.

Lys’den yaklaşık iki buçuk ay önce yapılan YGS ile 180 puan barajını geçen öğrenciler, LYS’ ye girmeye hak kazanıyor. Ayrıca sadece iki yıllık meslek yüksek okullarını düşünen öğrencilerin yalnızca YGS’ ye girmeleri de yeterli oluyor. LYS ile birlikte edinilen puan ile öğrenciler fakültelere giriş hakkını kazanmış oluyor.

Öğrenciler sınava girmeden önce ortaöğretim(lise) dönemi boyunca ve özellikle sınava girecekleri senelerde dershane takviyesi de alarak sınava hazırlanmaya çalışıyor. Sınavlarda önemli dereceler yapan başarılı öğrencilerin açıklamaları ve önerilerine göre, düzenli ve disiplinli bir çalışma her zaman başarının en önemli destekleyicisi oluyor. Her ders için farklı konu anlatımlı kitaplar, soru bankaları ve konu anlatımlı-soru çözümlü video kayıtları ile kapsamlı bir şekilde sınava hazırlanmak mümkün.

Artan yayın ve kitap koşulları ile birbirinden farklı yüzlerce soru çeşidi görebilen öğrenciler sınava tecrübeyle denenmiş olarak girebiliyor. Düzenli bir program izleyerek, deneme çözerek, deneme yaparken süre tutarak, yanlış cevaplamış olduğumuz soruların konularına ağırlık vererek ve çok fazla sayıda soru çözerek sınava hazırlanan bir öğrenci için istediği üniversiteye girmek hiçte zor olmayacaktır. Artan çalışma imkanları, yayınlar, kontenjanlar ile üniversiteler öğrenciler için artık bir hayal olmaktan çıkıyor.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir