YGS’ De Hangi Derslerden Kaç Soru Çıkacak?

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), öğrencilerin istedikleri üniversiteye yerleşebilmelerinde en önemli basamaklardan biridir. Üniversiteye yerleşmek isteyen her birey tercih edeceği okul, bölüm, meslek fark etmeksizin ilk önce YGS’ ye girmek durumundadır.

YGS sınavı ile 180 barajını aşan kişiler bir sonraki ve son adım olan LYS’ye girmeye hak kazanmış olur ve böylece 4 yıllık fakülte tercihlerinin önü açar. Aynı zamanda sadece meslek yüksek okullarını tercih etmek isteyen veya meslek liseleri aracılığıyla yerleştirmeleri yapılan öğrenciler, sadece YGS sınavına girerek barajı aştıkları takdirde puanının yettiği okulları tercih edebilirler.

YGS’de LYS’nin aksine öğrencilere ortaöğretim kademesinde her öğrencinin gördüğü temel derslerden oluşan sorular yöneltilir.

Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinden 40’ar adet soru bulunmaktadır.

Matematik bölümünün içerisinde 11 adet geometri sorusu yer almaktadır. Sosyal bilgiler bölümü 17 adet tarih 14 adet coğrafya ve 9 adet felsefe sorusundan oluşmaktadır. Fen bilgisi bölümünde ise 14 adet fizik, 13 adet kimya ve 13 adet biyoloji sorusu yer almaktadır.

YGS’ye giren öğrenciler için ders, konu ayrımı yoktur. Her soruyu yapabilirler. Alanlarını ilgilendiren sorular daha çok puan vermekle birlikte her soru birer artı puandır. Alanlarına ve cevapladıkları sorulara göre YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan hesaplamaları ile puanı belirlenen öğrenciler belirtilen barajları geçtikleri takdirde LYS’den sonra tercih yapabilmektedirler.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir