YDS sınavına hazırlanırken kelimeleri ezberlemeli miyiz?

YDS sınavı her geçengün zorlaşan, hız gerektiren, daha çok kelime bilmeyi gerektiren bir sınav olmaktadır. Sınavlarda şimdiye kadar çıkmış YDS kelimelerini ezberlemek yapılacak en son yöntem olmalıdır. Ezberleme zaten tam bir öğrenme yöntemi olmadığı gibi sadece geçici olarak hatırlama sağlamaktadır. Özel bir hafızanız yoksa elinize aldığınız yds kelimeleri listesine bakıp kelimeleri okuyup tekrar ederek vakit kaybedip durmayın.

Kendinize kelimeyi hayatınızın içine sokacak, onu yaşayabileceğiniz bir yöntem geliştirin.
Size çok etkili klasik bir yöntemden bahsetmek istiyorum.

Hergün bir okuma parçası üzerinde çalışın. Parçayı okurken bilmediğiniz kelimeleri sözlükten bakarak kelime listenize not alın. Okuma parçasındaki örnek cümleyi ve yapabilirseniz sizin bu kelime ile kuracağınız bir cümleyi de defterinizde bu kelimenin yanına yazın. Hergün 1 saat ayırarak ortalama 20 kelime çıkarttığınızı farzedelim. Deftere yazdığınız kelimeler için de aralıklı olarak defterinizi gözden geçirerek öğrenmenizi güçlendirmeniz gerekmektedir.

Şimdi bu 2 yöntemi karşılaştıralım. Süper bir ezberleme gücünüz yoksa her gün 1 saat bu işe ayırdığınızı düşünelim ortalama 30sn bir kelimeyi ezberlemek için okudunuz ve tekrarladınız. 1 saatte yaklaşık 120 kelime üzerinde çalıştınız. Zaten bu sayı çok fazla. Her gün yarım saatte tekrara ayıralım. 6 aylık bir çalışmayı düşündüğümüzde ortalama her gün 1.5 saat çalışarak yaklaşık 20bin kelime ezberlemeniz lazım. Hadi her yaptığımız ezberi 10 kez tekrarlayalım 2bin kelimeyi ezberlemeyi hedefleyebilirsiniz. Fakat 200 kelime bile ezberlemeyezsiniz. Aklınızda kalanlar listede bir kelimeden sonra hangi kelime olacağı gibi sıralama ile ilgili gereksiz bilgiler olacaktır.

Fakat okuma parçası ile hergün 20 kelime üzerinde düşünerek, cümle oluşturarak, kelimeyi kullanarak yapacağımız öğrenme yöntemi sayesinde 20 kelimenin yarısını tam olarak öğrendiğinizi düşünelim Bu en kötü ihtimal kelimelerin tamamına yakınını öğrenebilir ortalama yarım saat tekrar ile uzun süre bu kelimeleri hatırlayabilirsiniz. 6 ayın sonunda günde 10 kelimeden 1800 kelime öğrenmiş olursunuz. Bu sayı yds sınavı için temel olarak öğrenmeniz kelimeler için yeterlidir.
İnternetten daha önce sınavlarda çıkmış olan yds kelimeleri pdf listesi indirebilirsiniz. Bu sizin için her zaman başvuracağınız önemli bir başucu kaynağınız olacaktır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

YDS sınavına hazırlanırken kelimeleri ezberlemeli miyiz?” için bir yorum

  • 21 Eylül 2015 tarihinde, saat 00:55
    Permalink

    Öğrendiğiniz kelimeleri gün içerisinde kullanarak oturtursanız çok daha etkili olacağını düşünüyorum YDS için. Diğer türlü ezber yaparak zorlanırsınız ve ilerleyen yaşamınız da pek etkisi olmaz diye düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir