YDS Sınavı Nedir?

Yabancı dil sınavı (YDS) Yükseköğretim Kurulu’ndan gelen talimat ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi sistemli bir sınavdır. Yabancı dil sınavı puanı kişilerin çalışmak istedikleri kurumlara göre seçimlerini belirlemek ve kendi akademik kariyerlerinde yükselmek amaçlı durumlarında gereklidir. Yabancı dil sınavı yıl içinde ilkbahar ve sonbahar olarak iki ayrı dönemde Mart ve Eylül aylarında yapılır. Sınavın başlama saati 9.30 dur. Sınav yerine bir saat öncesinden gidilmesi gerekir. Sınav süresi 150 dakikadır.

Herkesin yapabileceği şekilde hazırlanan, çoğunluğu anlamaya yönelik metin bazlı toplam 80 sorudan oluşur. Yanlışlar doğruyu bu sınavda götürmez ama sınav süresi açısından o sorunun üzerinde harcanılan zaman önemlidir. Kişi eğer o konuda bilgiye sahip değilse uğraşsa da ne kadar yorum getirse de sorunun cevabı ile ilgili net fikirler yürütemez. O yüzden sınavla ilgili kişinin kendi sınırlarını belirlemesi ve vakit kaybı açısından da cevabını bulamadığı sorularla uğraşmaması kendisi için faydalı olacaktır. Tüm diller için dil belgesinde belli bir tarih belirtilmediği sürece sınava girdiği yıl ve sonrasında yabancı dil sınav puanı geçerlidir. Başvurulması istenilen enstitü ve üniversite için uygulamaların farklı olabilme ihtimaline karşı yabancı dil sınav sonucunun geçerlilik süresi hakkında net bilgi almakta yararınıza olacaktır. Bir dönem içerisinde ise sadece bir dilden sınava girilebilir.

Bazı kamu kuruluşlarının belirlediği yabancı dil sınavı puanı ve karşılıkları farklılıklar gösterebilir. Değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılır ve harfler ile adlandırılarak seviyelere ayrılır. Bir kaç kez girdiğiniz yaban dil sınavından farklı puanlar aldıysanız, puanlar içinden en yüksek puanlı sınavız geçerli sayılabilir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

YDS Sınavı Nedir?” için bir yorum

  • 21 Eylül 2015 tarihinde, saat 18:53
    Permalink

    YDS sınavı ne oldugunu bilmeyenle riçin güzle yazılım olmuş. ögrenen ögrenmişdir artık bu konuyla

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir