Yazılımsal topoloji

Yazılımsal topolojiyle ilgili olarak , ağlarda yer alan bilgisayarların birbirlerine karşı durumlarının değerlendirildiğini söyleyebiliriz . Hiyerarşik olarak iletişimde bulunan ağ bilgisayarları nasıl bir rol üstlenmektedirler , yazılımsal topolojide tanımlanan durum budur .

Yazılımsal topolojide aşağıdaki 3 yapı değerlendirilmiştir . Başka bir deyişle yazılımsal olarak ağlarda 3 farklı durumla karşılaşabiliriz .

  1. Terminal – Server Merkezi Hizmet ( Ağ ) sistemleri . 
  2. Client – Server mimari yapısı . Günümüzün yaygın tekniği .
  3. Client – Client / Peer to peer ( Eşler arası ağ )

İlk bilgisayar sistemlerinin donanımsal olarak merkezi hizmet birimi yapısına uygun olarak tasarlandığını ve kullanıldığını biliyoruz . Daha çok mainframe ( ana çatı ) bilgisayarı olarak ifade edilebilecek sistemlerin , kurumlarda çok önemli işlemlerin hesaplatılmasında özel personeller aracılığıyla kullanıldığını , programlanmalarından veri girişlerine , bakım ve yönetimlerine kadar çok özel birimlere ( kişilere ) ihtiyaç duyulduğunu ifade edebiliriz . Sisteme bağlı terminallerin kendi mikro işlemci , bellek ve işletim sistemlerinin olması yani bağımsız olarak çalışabilme yeteneğinde olmaları söz konusu değildi . Dumb terminal denilen konsollar merkezi sisteme bağlanıp merkezi birimin üzerinde çalışan uygulama programları ve veriler merkezi hizmet biriminin mikro işlemci ve bellek yapısı aracılığıyla kullanılırdı . 1990’lı yıllara kadar bu durum değişik aşamalar göstererek kurumlardaki hakim ağ yapısını korudu . 1990’lı yılların ilk döneminde NT’nin Novell ve Unix ile Pazar savaşında etkili olmasıyla birlikte Terminal server kavramının önüne client server kavramının geçmeye başladığını görüyoruz .

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir