Yatay geçiş nedir? Nasıl yapılır?

Yatay Geçiş Nedir?

Yatay geçiş, öğrencinin kaydının bulunduğu üniversiteden bir başka üniversiteye geçme işlemine verilen isimdir. Yatay geçiş üniversiteler arasında olduğu gibi üniversite içinde bölümler arasında da olmaktadır. Yatay geçiş hakkı elde edebilmek için lisans programlarında hazırlık sınıfları hariç iki dönemin, ön lisans programlarında ise bir dönemin tamamlanması gerekmektedir.

Yatay Geçiş Kriterleri

Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin belirtilen not ortalamasına sahip olmaları (en az 2.00), okudukları yıl tüm derslerinde başarılı olup alttan ders bırakmamaları gerekmektedir. 2013 yılında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yatay geçişler için merkezi yerleştirme puanlarına da bakılmaktadır. Yatay geçiş yapılmak istenen üniversitenin taban puanına eşit ya da ondan yüksek olduğu takdirde ilgili üniversiteyi tercih edebileceklerdir. Lisans programlarında bahar ve güz dönenmelerinde yapılan geçişler için üniversitelerin internet sitelerinden duyurular takip edilmeli, başvuru için son güne kadar beklenmemelidir.

Yatay geçişlerde üniversiteler arası geçişler yapılmasının yanı sıra denkliği bulunan benzer bölümlerde de değişiklikler yapılmaktadır. Yine vakıf üniversitelerinden devlet üniversitelerine, ikinci öğretim programlarından birinci öğretimlere geçişler de yapılabilmektedir. Yatay geçiş yapan öğrencilerin aldıkları burslardan yararlanmaya devam edebilmesi ve yurt haklarını sürdürmesi için dilekçeyle ayrıca başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yatay geçişlerde bölüm kontenjanları ilgili yönetmelikte şu şekilde belirlenmiştir;

  • Geçişlerin yapılacağı sınıfın giriş yılındaki kontenjanı ile her sınıfın mevcut öğrenci sayısı arasındaki fark aşılmamalı

  • Yapılan alımların öğrenci mevcudu 50’ye kadar olanlarda 2, 50-100 olanlarda3, 100-150 olanlarda 4, 150-200 olanlarda 5 ve 200’den fazla olanlarda 6’dan aşağı olmamalıdır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir