Yabancı dil öğrenmeye yabancı mıyız?

Gelişen dünya ve değişen trendlerle birlikte, artık iyi bir işe girebilmek için sadece üniversite mezunu olmak yetmiyor. Yüksek lisans yapmalısınız. Kendinizi geliştirmelisiniz. Sporla ilgilenmelisiniz. Sivil toplum örgütlerine üye olmalısınız, sosyal sorumluluk projelerine katılmalısınız. Her zaman şık ve bakımlı olmalısınız. Tüm bunların yanına mutlaka bir de yabancı dil eklemelisiniz. Üstelik en az bir, mümkünse iki…

Eğer bir yabancı dili öğrenmeye karar verdiyseniz ve bunu o dilin anadil olarak konuşulduğu ülkesinde değil de, kendi ülkenizde yapmayı planlıyorsunuz işiniz biraz daha zor olmakla birlikte, elbette imkânsız değil.

Öncelikle yabancı bir dili tamamıyla öğrenmenin kısa sürede gerçekleşmeyeceğini bilmelisiniz. Yabancı dil öğrenmek, uzun ve meşakkatli bir yolda emin adımlarla ve sabırla yürümeyi gerektirir. Bu yüzden önce kendinize “bunun için uzun bir zaman harcamaya hazır mıyım?” sorusunu sormanız gerekiyor. Eğer cevabınız evetse, bu yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kendinize bir program belirleyin. Örneğin günde 10 kelime ezberlerseniz, bu rakam bir ayda 300 kelimeye ulaşır. 3,5 ayda o dile ait olan ve günlük hayatta en çok konuşulan bin kelimeyi öğrenmiş olursunuz. Bol bol o dilde söylenen şarkıları dinleyin ve söylenen kelimeleri anlamaya çalışın. Aynı şekilde bol bol o dilde çekilen filmleri de izlemek faydalı olacaktır. Durdurup, geri alıp sıkılmadan aynı cümleleri tekrar tekrar dinleyin, bilmediğiniz kelimeleri veya deyimleri not alın ve sesli bir şekilde siz de tekrarlayın. Ama içinizden değil, yüksek sesle tekrarlayın. Böylece o kelime ve deyimi aynı anda hem görmüş hem söylemiş hem de duymuş olursunuz ki, bunun öğrenmenize faydası tahmin edemeyeceğiniz kadar çoktur. Seviyenize uygun olan hikâye kitapları alarak her gün düzenli bir şekilde okumanın da çok faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz.

Çağımız artık internet çağı… Dünya bir tıkla parmaklarımızın ucunda… İnternet sayesinde siz de dünyanın her köşesine ulaşabilirsiniz. Kendinize öğrenmek istediğiniz dilde konuşan bir arkadaş edinirseniz, bu sayede hem öğrendiklerinizi pratiğe dökme imkânı bulmuş olursunuz hem de sosyalleşir, yeni arkadaşlıklar kurarsınız.

Bir günlük edinin ve her akşam o gün öğrendiğiniz yeni kelimelerle yazabildiğiniz kadar cümle yazın. Grameriniz ve kelime hazineniz geliştikçe kurduğunuz cümlelerin nasıl değiştiğini hayretler içinde göreceksiniz. Bu, geldiğiniz noktayı görmeniz açısından da önemli bir yöntem olacaktır.

Yabancı dil öğrenmenin önemli ipuçlarından biri de, o dilin konuşulduğu ülkenin kültürünü öğrenmektir. Bu sizin o dille daha yakın ve sıcak bir bağ kurmanızı sağlar. Bu nedenle o ülkenin tarihini, kültürünü, alışkanlıklarını araştırarak işe başlamak sizin için ayrıca verimli olabilir.

Yabancı dil öğrenmeyi, kendiniz için bir zorunluluk ya da ders gibi görmeden keyif aldığınız zamanlara dönüştürmek sizin elinizde. Her şeyden önce öğrenmeye çalıştığınız dili sevmeli ve onunla bir bağ kurmalısınız. İşiniz zor, ama imkânsız değil. 

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir