Watson’un Öğretim Açısından Görüşlerinin Eğitim Ortamındaki Yeri

Davranışçı kuramda gördüğümüz pekiştirme ve ödüllendirmeler yerine Watson’da en son ve en sık ilkesini görüyoruz. Okulda matematik problemi çözmek istemeyen bir öğrenci karşılaştığı benzer bir problemi de sevmeyecektir. Watson’a göre öğrenme, koşullu ve koşulsuz uyarıcılar birbirlerine çok yakın zamanda verildiklerinde meydana gelmektedir.

Watson, eğitime farklı bir bakış açısı da getirmiştir.

İnsan davranışlarını deneye dökmesi eğitimin nesnel bir uyarıcı olarak gelişmesinde uyarıcı olmuştur. Çevreyi istediğimiz gibi düzenleyerek çocuklara istediğimiz kazanımları verebileceğimiz de bir bakıma ispatlanmış olmuştur. Ayrıca istenilen davranışın kazanılmasında tekrarın önemini benimseyerek birçok araştırmacıya da öncü olmuştur.

Sınıf içerisinde klasik şartlanma adına en önemli amaç; öğrencinin geçmiş deneyimleri ile bunlara verdiği olumlu tepkilerin birleştirilmesidir. Ancak geçmiş yaşantıda aynı konuda meydana gelen tepkilerin olumsuz, alakasız ve pasif davranışlardan uzaklaştırılması da son derece önemlidir. Bu bağlamda daha önceden eğitimde bir davranışı olumlu yönde geliştiren bir özelliği kullanarak davranışın alışkanlık haline gelmesi sağlanabilir. Odanın bir köşesini halıyla donatmak oraya geniş bir kanepe koymak ve üzerine yastık döşeyerek bir alan yaratmak zaman içerisinde okuma alışkanlığının yerleşmesini sağlar. Çünkü bu durum için alan yaratılmıştır. Bu tür yöntemlerin olumsuz tepkilerin ortaya çıkılacağı düşünülen aktivitelerde kullanılması oldukça önemlidir. Örneğin, öğrenciler okulun ilk günü sahip oldukları endişeyi zorlayıcı bir aktivite takip ederse, okula karşı olumsuz tutum geliştirecektir. İlkokul sınıflarında gözlemlenen olumlu yöntemler öğrencinin okulun ilk günü sıcak bir selam ile karşılanması, günü resim çizmek gibi aktivitelerle geçirmesidir.

Ayrıca sınıf düzenine alışana kadar zorlayıcı kurallar koymamak da önemlidir. Endişeyi azaltma, öğrenciye çevreyi daha sıcak bir hale getirerek ve eğlenceli aktiviteler yaparak sağlanır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir