Üzümün Faydaları Nelerdir? Üzüm nelere iyi gelir?

Ölçülü alınması halinde her meyve ve sebze gibi üzüm de vücut için farklı bir yararı olan bir meyvedir. Özellikle yaz aylarında daha fazla seçenek olması hem sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak hem de damak zevkinize hitap eden meyveler bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu anlamda yaz aylarında sıklıkla kullanılan meyvelerden bir tanesi de üzümdür. Yüksek şeker oranı içermesi neden ile günde bir avuç üzüm tüketmeniz gün içinde ihtiyaç duyacağınız enerjiyi karşılamakta yardımcı olabiliyor. Ancak şeker hastalarının ya da şekere alerjisi olanların da dikkatli tüketmesinde yarar var. Üzümün faydaları ise saymakla bitmiyor.

Üzüm nelere iyi gelir?

Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan üzüm aynı zamanda kötü kolesterolün dengelenmesinde de faydalıdır. Özellikle kan değerlerini yükseltmek için günde bir avuç siyah üzüm tüketmek son derece faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra iltihap engelleyici özelliğe sahip olması nedeni ile kan ve dolaşım sistemi için son derece yararlıdır. Üzümü tüketmek istediğinizde özellikle ara öğünlerde kullanabilirsiniz. Düzenli olarak tüketmeniz halinde cildinizin de yenilenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Diyet yaparken ya da şeker hastaları için tüketilmesi gereken miktarın 15 adeti geçmemesi önemlidir. Bu oranda üzümün faydaları kan akışının düzenli hale gelmesine yardımcı olabilmektedir. Ancak daha fazla tüketmeniz halinde kan şekerinizde de daha fazla yükselmeye neden olabilir. Gün içinde birkaç adet üzüm tüketmeniz aynı zamanda hazımsızlığın engellenmesini de sağlayacaktır. Buna bağlı olarak böbrek rahatsızlıklarında faydası bulunuyor.

Bay Bilgi

Bay Bilgi

Bilgi olmadan fikir sahibi olunmaz felsefesinden yola çıkarak her türlü konuda bilgi sahibi olmaya çalışırken balatayı sıyırmış bir arkadaştır kendisi.

Yazarın diğer yazıları:

Üzümün Faydaları Nelerdir? Üzüm nelere iyi gelir?” için 2 yorum

 • 22 Mayıs 2018 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  üzum faydali bir meyve. Paylasim icin tesekkurler.

  Yanıtla
 • 22 Mayıs 2018 tarihinde, saat 14:12
  Permalink

  Üzüm gerçektende çok sağlıklı bir meyve. Bu kadar faydasını okuduktan sonra daha da çok severek yemeye devam edeceğim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir