Türkiye’nin Tekstil İhracatı

Türkiye’de tekstil, önemli geçim kaynaklarından biri olmak ile birlikte sanayi sektörünün en yoğun üretim dallarından biridir. Bunun en büyük sebebi olarak Türkiye’de tekstil sektörünün geleneksel bir şekilde gelişmiş olmasını gösterebiliriz. Ayrıca tekstil sektörü, Türkiye’de bir çok kişiye istihdam sağlamaktadır. Türkiye’de tekstil denildiği zaman ilk olarak akla Denizli ve Bursa illeri gelmektedir.

Türkiye Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi

Bugün Türkiye’nin ihracat verilerine bakıldığı zaman ihracattaki en büyük payın tekstil sektörü olduğu görülmektedir. Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi olan Türkiye aynı zamanda Avrupa’nın en büyük üçüncü tekstil ihracatçısı konumundadır. Aynı zamanda ise Türkiye, Dünya’nın en büyük altıncı hazır giyim ihracatcısı, Avrupa’nın ise ikinci en büyük hazır giyim ihracatcısıdır.

Türkiye’nin tekstil ihracatının önemli düzeyde olmasının temel sebeplerini bir kaç madde halinde sayacak olursak;

– Türkiye’nin konumu: Avrupa ülkelerine kısa süreli uçuş mesafesinin olması, deniz yolu bakımından etkin mesafede olması.

– Tekstil sektörü için uzun yıllardan beri gerekli üretim araç – gereç ve donanımına sahip olması.

– Son trendleri iyi takip ederek Dünya modasına hızlıca ayak uydurabilmesi.

– Geleneksel Türk ürünlerini dünya çapında iyi pazarlama yeteneğine ve gücüne sahip olması.

gibi unsurlar Türkiye’nin tekstil ihracatında önemli rol alan unsurlardır.

Türkiye’nin tekstil ihracatı, Türkiye’nin GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) içinde çok büyük bir payda yer almaktadır. Özellikle tekstil ihracatında yerli ürünlerin kullanılması küresel pazarlarda etkili olmanın temel sebeplerinden birisidir. Tüm bunların dışında ihracat edilen ürünlerin başlıcaları arasında; havlu, nevresim, pamuk, hazır giyim gibi tekstil ürünleri yer almaktadır.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir