Türkiye ve Kitap Okuma

Kitap Nedir?

Kitap; edebi ve öğretici alanlarda yazılan zaman zaman insanlara bilgi veren zaman zamansa edebi anlam taşıyarak insana duygu yükleyen, kalın kapaklar arasına listelenmiş sayfaların bütünüdür.

Kitap okuma olayı istatiksel anlamda ele alındığında, Türkiye Cumhuriyeti bu konuda biraz geri kalmış, hattâ “arası kötü olanlar” listesine bile girmiştir. Türk halkının okuma özelliği olmaması, daha çok teknolojiyle beraber gelen televizyon, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerle ilgilenmesi ve yeni nesil çocuklarının bu konuda eksik yetiştirilerek tamamen teknoloji odaklı büyütülmesi sorunun en başlıca etkenidir.

Avrupa ülkelerinde toplu ulaşım araçlarında dahi en ufak boşlukta kitap okuyan kitleyi, Türkiye bulamıyor, bulamadığımız gibi o kitlenin yerinde boş vakitlerini tamamen teknolojik aletlerle geçiren bir kitle buluyoruz.

Türkiye ve kitap okuma alışkanlığı

Türkiye ve kitap okuma alışkanlığı arasında olan bu soruna insanlar sürekli bahaneler üretmiş ve kitap okumak için sürekli kendilerine engel bulmuşlardır. Bu bahanelerin en başında “Öğrenci olunması ve çalışacak zamandan başka zaman bulunamaması, yüksek tempolu işler sonucunda yorgun düşülmesi, kitapların pahalı olması ve kitapların boş sayfalar olduğunu iddia ederek filmlere, teknolojik aletlere yönelinmesi” yer alıyor.

Türkiye’nin gelişen genç ve dinamik neslinin hayatının geri kalanını anlamlı bir şekilde devam ettirebilmesi, olaylara karşı farklı bakış açıları yakalayabilmesi ve dünya görüşünü, ufkunu geliştirebilmesi için bu sorunun Türkiye açısından aşılması şarttır.
Okullarda kitap okuma dersleri düzenleyerek, şenliklerde ücretsiz kitaplar dağıtılarak, kitapları okul öncesi çocuklarının ilgisini çekebilecek şekilde tasarlayarak ve ödüllü kitap okuma yarışmaları düzenleyerek yeni nesilde oluşacak bu bozukluğun önüne bir nebze de olsa geçilebilir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir