TRT Radyo Evi

Türkiye’nin en eski televizyon kanalı ve radyosu olan TRT’nin tarihi 1960’lı yıllara kadar dayanmaktadır. Zaten TRT teriminin açılımı ise Türk Radyo Televizyon Kurumu’dur. TRT 1964 yılında ilk radyo oluşumunu, 1968 yılında ise tlevizyon kanalını kurmuştur.

TRT Programlı Radyo Yayınına Başlıyor

TRT, ilk programlı şekilde radyo yayınına 1965 yılında geçmiştir. Haber saatlerinde ya da önemli duyuru zamanlarında tüm radyolar Ankara radyosuna bağlanmaktaydı. Aynı zamanlarda ise TRT Radyo için bir çok oluşum kurularak radyonun gelişmesi için büyük ve önemli adımlar atılmıştır. Ayrıca TRT Radyolarında ilk kez sabaha kadar yayın yine 1965 yılında yapılmıştır. Sebebi ise o zaman ülkede genel seçimlerin olmasıdır. Genel seçimlerin sonucu TRT radyosundan sabaha kadar halka duyrulmuştur.

Ayrıca ilerleyen yıllarda TRT radyolarında çeşitli gelişmeler yaşanmıştır. Radyoda ilk spor programı 1967 yılında sunulmaya başlamıştır. Onun dışında Erzurum ve İzmir’de TRT radyoları açılmıştır.

Radyo Evi Nerede?

TRT İstanbul Radyosu olarak bilinen İstanbul Radyoevi, Harbiye’deki 4 katlı binadır. Daha önce İstanbul Radyosu olan, TRT İstanbul Radyoevi, daha sonra o zamanın cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün açılış yapmasıyla hizmete girmiş ve bugün TRT’nin İstanbul Radyoevi olarak hizmet vermektedir.

Ayrıca TRT radyo programlarının birinin ismi de TRT Radyoevi İstanbul’dur. Programın süresi 120 dakika olmak ile birlikte program 2008 yılından beri TRT Radyolarında yayınlanmaktadır. Yapımcılığını Hasan Özçakmak’ın yapmış olduğu İstanbul Radyoevi programında genellikle pop müzik, Türk Sanat Müziği, batı müziği gibi müzik türleri yer almaktadır.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir