Tekstil sektörünün Türkiye ticaretine katkısı

Ülke ekonomimizin son yıllarda büyük ilerlemeler kat ederek iyi noktalara doğru gelmekte olduğunu görüyoruz. Özellikle dış ticarette belli başlı sektörlerin büyük atılımları ve dünya çapındaki yüksek başarı oranları, gözleri ülkemiz üzerine çevirmeyi başarmıştır. Başta tekstil sektörü olmak üzere dünya çapında geniş alanlara yayılan sektörlerimiz, sanayimizin gelişmesine büyük katkılar sağlamaktadır.

Türkiye ve Tekstil

Tekstil sektörünün Türkiye ticaretine katkısı, azımsanmayacak kadar yüksektir. Şöyle ki, ihracatta çok büyük anlaşmalara imza atan tekstil sektörü, bu özelliği sayesinde en fazla dış ticaret fazlası veren sektör olma unvanını elinde bulundurmaktadır. Bu denli büyük ve başarılı işerin yapıldığı tekstilde, geniş iş imkanları sayesinde işsizlik sorununa kalıcı çözümler getirilmektedir.

Tekstilcilerimizin yapmış oldukları yüksek kaliteli ürünler, modaya uygun renk ve modellerle dünya çapında lokomotif olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi konumunda olan ülkemizde, en büyük üretim yapan fabrikalar yer almaktadır. Dünya pamuk üretiminde 7. Sırada, havlu üretiminde ilk 3’te, ev tekstilinde ise 1. Sırada yer almaktayız. Avrupa pazarına çok yakın olması ve dünya ticaretinin ortasında yer alması açısından tekstil sektörünün önde gelen yatırımcıları ülkemizde devasa sanayi kuruluşları yaparak ekonomimize can vermektedir.

Tekstil sektörünün Türkiye ticaretine katkısının altında kaliteli hizmet anlayışı, etkili iletişim ve hızlı teslimat gibi can alıcı sebepler yatmaktadır. Ayrıca AB ülkeleri ile olan gümrük anlaşmaları işleri daha da kolaylaştırmaktadır.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir