Tekstil Nedir?

İnsanların üzerine giydiği herşey ve kimi zaman bazı dekorasyon ürünlerini de kapsayan üretim sektörüne tekstil diyebiliriz. Tekstil sektöründe hayvansal, bitkisel ve kimyasal lifli ürünler teksitl sektöründe kullanılmaktadır.

Tekstil dokumacılık söktörü olarak da adlandırılmaktadır. Dokumacılık, pamuk, keten, vb. tarladan gelen ürünler, ipek, yün, kıl vb. hayvanlardan gelen ürünler ve üretimle oluşturulan doğal olmayan sentetik ürünler gibi malzemelerin elde edilmesinden ve bu elde edilen malzemelerin giyim kuşam, dekorasyon ürünleri, ev ve işyeri tekstili ürünleri üretiminde kullanılıp bu ürünlerin satılmasına kadar bütün süreci kapsayan bir terimdir.

Batıda tekstil kelimesi “kumaş” manasına gelmektedirniş. Türkçe’de dokumacılık sektörünün tamamına yayılan daha geniş bir anlam bulmaktadır.

Dokumacılık sektörünü 2 ana başlıkta  inceleyebiliriz.

Hazır giyim sektörü

Belirli standartlar çerçevesinde insanların giyim ihtiyacını karşılamak için seri olarak üretilen ve satışa sunan sektördür.

Ev dokumacılığı sektörü

Ev içinde yaşamın bir parçası olarak kullanılacak olan örtü, perde, nevresim, çarşaf havlu ve her türlü kılıf, yastık gibi dokumacılık ürünlerinin seri imalatının yapıldığı ve satışa sunulduğu sektördür.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir