Subliminal mesajlar

Subliminal mesajların bilinçaltına etkisi ve insanları etkileme özelliği ilk kez ordu eğitimlerinde kullanılmaya başlandı. Sınır askerlerinin motivasyonu için kullanılan subliminal mesajlar, ardından reklam sektörünün vazgeçilmezi haline geldi. Subliminal mesajlar, insanların beynine gizli mesajlar göndermektedir. Bilinçaltını etkileyerek ürünü satın almaları sağlanmaktadır. Bu mesajlar tamamen beynin boş kısmına kayıt edilmektedir ve kişi bilinçdışı bir şekilde subliminal mesajlardan etkilenmektedir.

Subliminal mesajlar aynı zamanda kişisel gelişim alanında da kullanılmaktadır. Bu sayede bilinçaltını ikna etme telkinleriyle yeni bir bilinç kazanılmaktadır. Uyurken bilinçaltı mesajları verilen bireyler, olumlu telkinleri kayıt etmekte uyandıklarında ise uygulamaktadır. Bu sayede kötü alışkanlıklar ve korkulardan da kurtulma yoluna gidilmektedir. Alkol ya da uyuşturucu bağımlısı biri subliminal mesajlarla bu kötü alışkanlıklarından kurtulabilmektedirler. Aynı zamanda televizyon ve sinemalarda bu mesaj sistemi kullanılmaktadır. Daha çok reklam sektörünce kullanılan subliminal mesaj tekniği, bazen politik kazanımlar içinde toplu kitlelere medya aracılığıyla ulaştırılmaktadır. Tamamen bilinçaltı odaklı mesajlar oldukları için, kişi kendi düşüncesini uyguladığını düşünmektedir.
Reklam sektörü ise, TV ve sinema gösterimlerinde birkaç saniyelik bir görüntü girerek ürünlerinin izleyenlerin bilinçaltında yer etmesini sağlamaktadırlar. Böylece izleyenler bu ürünleri reklam arasında almaya gitmekte ya da çıkışta alıp kullanmaktadırlar.

Aynı yöntem çocuklar üzerinde de uygulanmaktadır. Çizgi filmler de aralarda birkaç saniyelik görüntüler ve gizli mesajlı yazılarla. Çocuklar bir ürüne ya da bir düşünceye odaklanabilirler. Bilinçaltı etkisiyle bir çocuğun herhangi bir ürünü alması bu sayede sağlanabilir. Subliminal mesajlar iyi amaçla kullanılabileceği gibi kötü amaçla da kullanılabilirler. Küçük bir çocuğun beyni gördüğü ve duyduğu her şeyi kayıt etmeye programlanmıştır. Subliminal mesajlar da direk bilinçaltına etki ettikleri için, çocuklar kolayca etkilenmektedir. Tabii bu durum sadece çocuklar için değil büyükler için de geçerlidir. Beyin her şeyi kayıt etmektedir ve biz bir şeye odaklanmamış durumdayken ya da başka bir şey düşünürken bile beyin, gördüklerini ve duyduklarını kayıt eder. Subliminal mesajlar da tam da buna yönelik hazırlanmaktadır. Birkaç saniyelik bir görüntüyü siz algılamasanız ya da hatırlamasanız bile beyin, algılayacak ve hatırlayacaktır. Kayıt ettiği görüntüyü de emir olarak algılayacak ve size o kayıta uygun davranmanızı emredecektir.

Subliminal mesajlar reklam sektöründe mucize gibi görünse de iyi amaçla kullanılıp kullanılmadığı ve ne önerdiği çok önemlidir.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Subliminal mesajlar” için 3 yorum

 • 23 Temmuz 2015 tarihinde, saat 21:44
  Permalink

  Subliminal mesajlar çok fazla

  Yanıtla
 • 18 Ağustos 2015 tarihinde, saat 14:10
  Permalink

  Reklamlarda Çok Kullanılan Bir Mesajdır bilinçaltıdır Sizde Bu konuda bize daha detaylı anlatmışsınız

  Yanıtla
 • 13 Eylül 2015 tarihinde, saat 21:56
  Permalink

  Hiç bu açıdan düşünmemiştim. Gerçekten çok enteresan bir konu..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir