Sporun en zevkli hali Zumba

Yaz mevsimi vücudumuzla yüzleşme, kış boyunca aldığımız kilolarla hesaplaşma mevsimidir. Tüm bir yılın getirdiği hareketsizliği nasıl atacağımızı düşünür, bunun için planlar yaparız. Fitness salonlarında ve yürüyüş parkurlarında bizim gibi forma girmek isteyen insanlarla karşılaşırız. Onların yüzünde de bizimkiyle benzer ifadeyi fark ederiz:  Hepimiz sıkılmaktayızdır. Çünkü yüzleştiğimiz şey ortaktır: Spor yapmak bir alışkanlıktır. Bunda mevsimlerin bir önemi yoktur.

Egzersiz yapmak uzun vadede hem biyolojik hem de ruhsal sağlık demektir. Beden sağlığı aklımızı; akıl sağlığı dönüp dolaşıp bedenimizi etkiler. Vücut, uzun süreli bir egzersizden sonra gevşeyen kaslarla beraber endorfin hormonu salgılar ve kendimizi mutlu ve bilinenin aksine daha enerjik hissederiz. Sporun sağlığa olan olumlu etkileri ise saymakla bitmez. Hareket etmenin iyi yönlerine odaklandığımızda bu konuda motive olmaya başlarız fakat, eğer kaslarımızın ne kadar ağrıyacağını, ne kadar yorulup terleyeceğimizi düşünüyorsak, öyle olur. Yani yorulduğumuzu gördüğümüz an spor yapmaktan vazgeçeriz ve bunu bildiğimiz için de bir türlü motive olamayız.

Her insana uygun bir spor vardır. Bazı insanlar hareketli ve müzikle yapılan egzersizleri sever ve yapmayı sürdürebilirler. Dans etmek bunlardan biridir. Fakat dansı egzersiz gibi sürekli hale getirmek gerekir. Gerekli tüm kas gruplarını çalıştırırken bir yandan da Latin, Hip-hop, oryantal ve aerobik hareketlerini birleştiren, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan yapılan ve bunun için de alışkanlığa dönüşmeye çok daha uygun bir spor daha var: Zumba…

Zumba, fitness ve dansın karışımı. Fitness sporunun sıkıcılığından uzak, dans ve müziğin eğlencesine yakın. Tüm kas gruplarını teke tek çalıştırırken aynı zamanda farklı dans türleriyle eğlenme fırsatı sunuyor. Ders bitiminde hissedilen şey gevşemenin verdiği mutluluk oluyor. Bu da Zumba’yı sıkıcı sporlar kategorisinden çıkartıp eğlenceli etkinliklere dahil ediyor.

Zumba için gereken şeyler: spor ayakkabılar ve rahat kıyafetler. Bir dans salonunda insanlarla beraber yapılabildiği gibi evde bir DVD eşliğinde tek başına da yapılabilir. En önemli avantajlarından biri de, özellikle yaz aylarına doğru kısa zamanda forma girmek isteyenler için birebir olması. Çünkü bir Zumba sınıfında bir saatte yakılan kalori miktarı 600-700’e kadar çıkabiliyor.

Spor yapalım ya da erteleyelim, hepimiz gerekli ve edinilmesi gereken bir alışkanlık olduğunu biliyoruz. Bu durumda bize düşen, bize eğlenceli geldiği gibi kaslarımızı da çalıştıracak sporu bulmak.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Sporun en zevkli hali Zumba” için bir yorum

  • 19 Eylül 2015 tarihinde, saat 21:11
    Permalink

    Yapılan incelemelere göre egzersiz yapmak hem insanların bedenen rahatlatırken ruhen de rahatlattığı görülmüştür. Bu yüzden spor yapmanızı tavsiye ederiz.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir