Sosyal ağlar ne kadar güvenli

Sosyal ağların gücü artık tartışılmaz bir gerçek. Özellikle gençler arasında hızla yayılan ve yaygınlaşan sosyal ağlar, artık günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Gençler güne onlarla başlayıp, yine günü onunla kapatır oldular. Bunda sosyal ağların geniş kullanım alanı sağlamasının katkısı büyük… Kullanıcılar hem başkalarıyla iletişime geçip sosyalleşmek için bu ağları tercih ederken, öte yandan haber ve bilgi almak, iş bulmak, reklam vermek için de bu tür ağları kullanıyorlar.

Sosyal ağların gençler arasında bu denli hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının en önemli sebebi ise, özgür bir ortam yaratmasından kaynaklanıyor. Gençler bu sayede kendilerini özgürce ifade etme imkânı bulabiliyorlar. Yaratılan özgür ve samimi düşünce ortamı, sosyal ağları her daim popüler ve ilgi çekici kılıyor.

Ancak internet getirdiği avantajlarla birlikte, bir takım riskleri de içinde barındırıyor. Bu risklerin başında güvenlik geliyor. Sosyal ağları kullanan gençlerin yaklaşık % 65’i tanımadıkları kişileri de tereddüt etmeden listelerine eklediklerini ifade ediyorlar. Kişisel fotoğrafların yanı sıra, aile üyelerinin isimleri, telefon numaraları, ev adresleri ve o anda nerde bulunduklarına kadar pek çok özel bilginin paylaşılabildiği bu ortamlarda insanlar, birçok tehlikenin de sınırlarında duruyorlar.

Bir süre önce haberlerde hırsızların Facebook üzerinden kişilerin nerde olduklarını takip ederek, dışarıda bulundukları sırada evlerine girip soydukları yayınlanmıştı. Bunun yanı sıra sosyal ağlar üzerinden iletişim kurularak dolandırıcılık yapılması da gündemde. Kişiler ortaya attıkları kurmaca bir hikâye ile karşı taraftan kredi kartı şifresini veya hesabına para göndermesini isteyebiliyor.

Hayatı birçok açıdan kolaylaştıran sosyal ağları kullanırken dikkatli olmak ve günlük hayatın içinde tanınmayan insanlara hemen güvenmeyerek temkinli yaklaşmak birçok riskin çözümünde yardımcı olacaktır.

Haberci

Haberci

Biraz çalışsa ajanslara kaynak olur. Ama nerdee.. Anca haber sitelerine bakar öyle haberleri alıyor. Yoksa dünyadan bihaber yaşar.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir