Sınav kaygısının nedenleri nelerdir

Kendisinin, ailesinin ve çevresinin beklentilerini yoğun bir şekilde üzerinde hisseden öğrenciler, bu beklentilerini gerçekleştirme arzusu ve de başaramayacakları yönündeki korkuları arasında sıkışmış hissetmektedirler ve sınav kaygısı çekmektedirler.

Sınav kaygısı birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Uyku düzensizlikleri, stres, depresyon, iştahın azalması ya da aşırı artması, ciltteki akneler gibi sorunlar bu problemlerden yalnızca birkaçıdır.

Bunca sıkıntılara neden olduğu görülen kaygı, aslında tamamen olumsuz bir duygu değildir. Hatta belli orandaki kaygının hayat kurtarıcı etkileri vardır. Sağlıklı sınırlar içerisinde hissedilen kaygının motivasyonu arttıran bir uyarıcı olması, bu bahsedilen etkilere bir örnek niteliğindedir.

Sınav kaygısının öğrenciler üzerindeki etkisi

Olağanın üzerinde kaygı duyulması ise, yukarıda da bahsedildiği gibi, olumsuz durumları da beraberinde getirmektedir.  Bu yüksek kaygının nedenlerine bakıldığında, ailenin çocuğu üzerindeki etkisinin yoğun olduğu görülmektedir. Çocuğunun istikbali için didinen ve bu yolda emek sarf eden anne- babalar istemeden de olsa çocuklarını etkileyebilmektedirler. Çocuklarının kişisel özelliklerini, yeteneklerini ve de çocuğunun sınavdaki ‘yapabilirlik’ oranını bilmeyen ebeveynler, çocuklarına yapabileceklerinin üzerinde ve de yeteneklerinin dışında hedefler koyabilirler. Ne kadar çalışsa da ailesinin koyduğu bu mantık dışı hedeflere ulaşamadığını gören öğrenci de bir süre sonra bıkkınlık duyacak ve yüksek oranda kaygı hissetmeye başlayacaktır.

Yine anne babanın başarılarını överek gösterdiği “komşu oğlu/kızı, kuzenler, abi/abla” gibi kişiler de öğrencinin üzerindeki baskının artmasına neden olacaktır. Bu iyi niyetlerle de olsa yapılan kıyaslamalar çoğu öğrencinin kabusu niteliğindedir.

Öğrenci, sınava çalışmaya geç başlamışsa ve sınav yaklaşmasına rağmen halen eksik olduğu noktalar varsa yoğun bir şekilde kaygı hissedebilir. Sınavlardan istediği sonuçları elde edemeyen öğrenciler, kendileriyle ilgili olumsuz duygu ve inançlar geliştirebilirler. Çok çalışmasına rağmen umdukları sonuçları elde edemeyen öğrenciler, kendilerini çaresiz hissedebilirler.

Ali Öğretmen

Ali Öğretmen

Eğitim aşığı, dersler, sınavlar ondan sorulur. Okul öncesi öğrencisine de yüksekokul öğrencisine de hem ders verir hem rehberlik eder.

Yazarın diğer yazıları:

Sınav kaygısının nedenleri nelerdir” için 2 yorum

 • 30 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:26
  Permalink

  Sınav kaygısı yaşıyorum. Maalesef burada yazanlar kaygımı azaltacak şeyler değil.

  Yanıtla
  • 30 Mayıs 2018 tarihinde, saat 12:03
   Permalink

   Okuladaki rehber öğretmenin ve diğer öğretmenlerinle duyduğun bu sınav kaygısı hakkında görüşmeni öneririm.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir