Sınav Kaygısının Minimuma Çekmenin Sırları

Günümüzde eğitimde sınav sisteminin sıkça kullanıldığı ülkelerin öğrencilerinde çok sık rastlanan sınav kaygısı problemi her geçen gün daha da artmaktadır. Günümüzde birçok rehberlik servisi ve psikolojik danışmanlar tarafından araştırılan bu problemin çözümü için birçok farklı yöntem geliştirilmiştir. Bu konumuza sizlere en etkili sınav kaygısını yenmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

1) Sınava Hazır Olun: Sınav kaygısının temel sebebi sınava hazır olmamaktan kaynaklanır. Kişinin kendine olan özgüveni azalır ve yerini kaygıya bırakır. Bu yüzden de sınava hazır olmanız ve iyi çalışmanız sınav kaygısını minimuma düşürecektir.

2) Özgüvenli Olun: Özgüveni az olan bir kişi asla sınav kaygısının önüne geçemez. Bu yüzden de özgüveninizi arttırın ve daima ben başaracağım diyerek kendinize güvenin. Özgüveninizi arttırmak için kendinizi ikna etmeniz gerekir. Bunun içinde çalışmanız şarttır.

3) Sıralamalara ve Puanlara Fazla Takmayın: Girdiğiniz denemelerde yaptığınız puanlar ve girdiğiniz sıralamalar sizin için yeterli değil ise bunları kafanıza takmak yerine daha fazla gayret göstererek sıralamanızı yükseltmeye çalışın. Eğer ki bunu kafanıza takarak kaygı haline getirirseniz, sıralamanız daha da kötüleşecektir. Ancak çabaladığınız takdirde sıralamanız yükselmeye başlayacaktır ve bu size moral takviyesi olarak geri dönecektir.

4) Kararlı Olun: Kaygıyı oluştan temel etmenlerden birisi kararsızlıktır. Karar vermekte güçlük çeken ve sınav sırasında da sıkça kararsızlığa düşen kişilerde sınav kaygısı sıkça görülmektedir. Bu yüzden de daima kararlı ve seçtiğinden vazgeçmeyen birisi olun. Bir soruyu ayrıntısına kadar düşünüp tartmak yerine konun dış hatlarından hızlıca cevaba ulaşmaya tercih edin.

5) Ailenize Karşı Açık Olun: Sınav kaygısının en büyük sebebi aileye karşı hissedilen sorumluluklardır. Kişi başarısız olmak korkusu ve arkasından gelecek aile tepkisini kafasına çok taktığı için sınav kaygısı sürekli artmaktadır. Bu yüzden de ailenize karşı daima açık olmanız ve eksiklerinizi onlarla konuşarak halletmeniz kaygınızın büyümeden yok olmasını sağlayacaktır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir