Sınav Kaygısını Yenmek için yapılması gerekenler

Hayatımız sınav oldu sloganı sizlere klişe gelebilir ancak yanlış da değildir. Çocuklar artık hayatın her aşamasında  sınava tabi tutuluyor ve buna bağlı olarak başarı seviyeleri ortaya konuyor. Sınav sistemi ülkemizde çok gelişmiş durumda değil farklı ülkelere göz attığımızda sınav kaygısının çok fazla olmadığını görebiliyoruz. Bizim hayatımızı bu sınavlara bağlayan sistem sayesinde stres de beraberinde geliyor. Peki bu stresi ve kaygıyı geride bırakmak daha rahat hazırlanmak için neler yapmalıyız?

Sınav Kaygısının Belirtileri

Kaygının fiziksel belirtileri ile başlamak istiyorum bu konuya. Aşırı terleme ve stres sonrası rahatsızlıklar ile birlikte ortaya çıkan sorunlar giderek büyüyor ve sınav kaygısına dönüşüyor. Sivilceler, aşırı sinirlenme, depresyon, sık sık ağlama, yalnızlaşma gibi eylemler sonrasında sınav kaygısının bünyede ne kadar etkili olduğunu zaman içerisinde görebiliyorsunuz.

Sınav kaygısı nasıl yenilir?

Peki sınav kaygısını yenmek için neler yapmalıyız ya da bunu yenmek gerçekten mümkün mü? Tek başınıza üstesinden gelebileceğiniz bir durum değil bu yüzden uzman bir isimden destek almak şart. Uzman isimden kastım ise psikologlar. Hayatı sınav olmuş öğrenciler destek almadıkları sürece bu kaygı ile yaşamaya devam edecekler. Psikolojik destek alınmazsa farklı yöntemler denenebilir ancak çok etkili olacağını zannetmiyorum. Etkinliklere katılmak, hobi edinmek, arkadaş çevresi ile daha sık vakit geçirmek, konserler ve daha birçok şey sınav kaygısını atlatmak için yapılabilir ancak bu süreçte kafada yine sınav olacağı için psikolojik destek muhakkak alınmalıdır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir