Sınav Kaygısı Takıntıya Dönüşmesin

Lisans yerleştirme sınavı yaklaşırken öğrencilerin sınav kaygısı artıyor ve bu kaygılar takıntıları da beraberinde getiriyor. Hayalindeki üniversiteyi kazanmak ve istediği bölüme yerleşmek isteyen öğrencilerin, sınav tarihinin yaklaşmasıyla birlikte kaygıları artıyor. Uzmanlar bu kaygıların takıntı haline gelmemesi gerektiğini belirtiyor.

Sınav kaygısı ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir?

Hayalindeki üniversiteyi kazanıp hedeflerine ulaşmak için uzun ve zorlu bir maratonu geride bırakan gençler sınav zamanı yaklaştıkça bir takım kaygılarla baş başa kalıyorlar. Kendilerinden beklentileri karşılayamama korkusu, istenilen başarıya ulaşamama endişesini düşünmek zorunda kalıyorlar. Buna aile ve çevre baskısı eklenince yaşadıkları stres daha da arttırıyor. Baskı arttıkça kaygılar fazlalaşıyor. Öğrenciler sınava hazırlanma, derslerine çalışma gibi kendi kontrollerinde olan durumlarla ilgili kaygılar yaşamıyor. Onları asıl kaygılandıran kendi kontrollerinde olmayan durumlarla karşılaşma düşüncesi. Sınavda soruları yetiştirememe, zamanı iyi kullanamama, sorunların beklenmeyen türlerden gelmesi, hedef puanını alsa bile sıralamayla istediği bölüme yerleşememe korkusu kaygıyı arttırıyor. Çevre ve aile baskısının eklenmesiyle içinde bulundukları stres fazlalaşıyor. Kazanamazsam çevre ne der? Anne babama bu durumu nasıl açıklarım? Yeterince çalışmadığımı düşünürler mi? gibi düşünceler streslerini arttırıyor.

Sınav kaygısı nasıl azaltılır?

Uzmanlar belirli düzeyde kaygının olmasını normal karşılıyor hatta olması gerektiğini belirtiyor. Ancak kalp çarpıntıların fazlalaşması, nefes alış verişlerin artması, ellerin titremesi ve terleme gibi belirtiler öğrencinin sınav sürecini aksatacak duruma gelirse bir takım sorunlarında beraberinde geleceği ifade ediliyor.

Yaşanan kaygının azaltılmasının en önemli yolu kaygı yaratan düşüncelere odaklanmaya çalışmaktır. Düzenli bir çalışma planının yanında dinlenme süresini de iyi ayarlamalı, sosyal hayattan çok fazla soyutlanmamalıdır. Gerçekçi hedefler konulup bu hedeflere ulaşılırsa başarı yakalanacak ve öğrencilerin kendilerine olan güveni artacaktır. Aileler çocuklarının ilgi ve yeteneklerini dikkate alarak beklentiler yaratmalı, çocuklarının özellikleri dışında beklentiler yaratarak onların kaygılı bireyler olmalarının önüne geçmelidir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir