Satranç Hakemliği

Ek iş imkanı olarak yapılabilecek işlerden olan hakemlikler arasında fiziki yeterlilik gereksinimi duyulmadan biraz ilgi ile yapabileceğiniz bir iştir satranç hakemliği.

Santranç hakemi ne iş yapar?

Öncelikle satranç hakemi dışarıdan bakan birinin gözüyle ne yapar ? Satranç hakemi turnuva esnasında eşlendirmelerin yapılması , sonuçların kontrolü , yapılacak şikayetlerin çözümü ve itirazların cevaplanması işlemini yapmaktadır. Diğer spor dalları gibi aktif bir görevi yoktur. Satranç turnuvalarında sporcular hakeme başvuru yapmadıkça hakem maça müdahale etmez. 1 Hafta bir süren turnuvada özellikle orta seviye ve üstü ise satranç hakemini ilgilendirecek büyük bir problem en fazla 1-2 defa denk gelir. O nedenle satranç hakemliği bir çok memur için günümüzde ek gelir kapısı olmuştur. Fakat tabiki bu şekilde düşünenlere daha az görev verilmekte işine kendini adayanlara daha çok görev verilmektedir.

Satranç hakemi olmak için aday hakem kursuna iştirak etmeniz gerekmektedir. İlinizdeki kursları takip etmek için. ilinizinadi.tsf.org.tr adresine girerek duyurulardan takip edebilirsiniz. Kursa başlayabilmek için gerekli en önemli 2 kriterden biri yaş sınırıdır. 21 yaşından gün almış olmanız gerekmektedir. Diğer bir husus ise en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Daha sonra 3 günlük bu kurs neticesinde yapılan sınavda 70 puan ve üstü not alırsanız aday hakem olursunuz.

Aday hakem olarak atandığınız müsabakalarda görev yaptıkça belirlenen süreyi geçtiğinizde il hakemi, ulusal hakem ve fide hakemi sırasıyla ilerleyebilirsiniz.

Hakemliğim bir güzel yanı da Gençlik ve Spor Bakanlığının 27.09.2013 tarihli kararıyla eğer herhangi bir sağlık güvenceniz yoksa lisanslı hakemlerin sağlık ihtiyaçlarını bakanlık karşılamaktadır.

Hakem ücreti değişiklik göstermekle birlikte ortalama günlük 100 TL’den hesaplayabilirsiniz. Ülkemizde satrancın hızla geliştiği büyük şehirlerde neredeyse her hafta bir turnuva olduğu ve bu turnuvaların hafta sonları ve akşamları olduğunu düşünürsek satranç hakemliği özellikle memurlar için cazip bir ek iş imkanı olarak karşımıza çıkıyor.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir