Rehberlik Servisi Nedir Amaçları Nelerdir?

Rehberlik ve psikolojik danışma nedir?

Bireyin kendisini tanıması, sorunlarını çözmesi, ilgi ve yeteneklerine uygun kararlar alabilmesi için ilgili kişilerce verilen hizmetlerine rehberlik ve psikolojik danışma denilmektedir. Rehberlik ve danışma hizmetleri uzun bir süreçte tamamlanan, bireye yardımı esas alarak kendini gerçekleştirmesine yardımcı olmayı amaçlayan profesyonel bir hizmettir. Bu hizmetler yürütülürken bireye yalnızca bilgi aktarılmaz, bireyin disipline edilmesi gibi bir amaç taşınmaz, kişilerin yapamadıkları onların yerine yapılmaz. Yapılan her türlü çalışmada gizlilik en önemli ilkedir. Ayrıca rehberlik hizmetinden faydalanmak isteyenlerin kendi isteğiyle başvurmaları istenilen hususların başında gelir.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlar nerelerde çalışabilir?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olan kişiler resmi ve özel okullar ile dershanelerde, rehberlik araştırma merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde ve özel sektördeki insan kaynakları birimlerinde çalışabilirler. Ayrıca pedagog olarak aile ve çocuk mahkemelerinde, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı birimlerde, aile danışma merkezlerinde, emniyet amirliği bünyesinde çocukların ifadelerinin alınması gibi birçok alanda çalışabilmektedirler.

Eğitimde rehberlik ve psikolojik danışmanın önemi nedir?

Yaşadığı zamana uyumlu davranışlar gösteren, gelişmeleri takip eden, bu süreçte kendi ilgi ve yetenekleri keşfeden bireylerin yetiştirilmesi oldukça önemlidir. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar arasındaki iletişim yoğunlaşmış, gelişmeler insan hayatını kolaylaştırmıştır. Ancak bu süreçte bireylerin uyum sorunları da artmıştır. Öğrencilerin bu sorunlarla baş edebilmesi için ihtiyaç duydukları bilgi ve psikolojik destek rehberlik servislerinde karşılanmaktadır.

Okul Rehberlik Servislerinin görevleri nelerdir?

  • Okula yeni başlayan ve uyum sorunu yaşayan öğrencilerin alışmaları için ihtiyaç duydukları psikolojik desteği sağlamak
  • Bireyi tanıma hizmetleri kapsamında öğrencilerin kişilik özelliklerinin tespit edilmesini sağlamak
  • Sınıf rehber öğretmenlerine rehberlik faaliyetlerinin yürütülmesinde yardımcı olmak
  • Sorunları olan ve davranış problemleri gösteren öğrencilere danışmanlık yapmak
  • Öğrencilerin başarısını arttıracak çalışmalar yürütmek
  • Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlayacak çalışmalar planlamak ve bunları uygulamak
  • Öğrencilerin gideceği üst okullarla ilgili bilgilendirmeler yapmak ve bu okullara öğrencileri yönlendirmek
  • Üstün zekâlı ve özel yetenekli öğrencileri tespit edip bu öğrencilerin yeteneklerine uygun yetiştirilmesini sağlayacak çalışmaları planlamak

Okul rehberlik servislerinin bilinen görevleridir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir