Patch kablo hazırlayalım

Birbirine bağlıyacağımız node’ların yapısına  bağlı olarak iki tip bağlantı kablosundan söz edilebilir : Düz kablo, cross (çapraz) kablo .

Aynı tip cihazlar arasında (PC-PC veya Hub-Hub) cross kablo kullanılır. PC’den hub’a gidecek kablo ise düz kablo olacaktır.

UTP kablonun ucuna taktığımız RJ-45 konnektör üzerindeki pinler , konnektörün bıçakları size görünecek şekilde tutulduğunda (tersten), soldan sağa 1’den 8’e kadar sıralı kabul edilir.

Düz kablo

Düz Kablo Hub Bağlantısı
Düz Kablo Hub Bağlantısı

Dikkat edelim , bilgisayarın ağ kartında 1. pin TX+ iken hub tarafında 1. pin RX+.

Dolayısı ile kabloyu yaparken kablonun iki ucundaki konnektörlerde , birebir bağlantı yaparsak, yani 1. pin karşıda da 1’e gidecek, 2. pin 2’ye… şeklinde yaparsak düz kablo yapmış oluruz . Böylece PC’nin gönderim yapan uçları (TX) hub’ın alım yapan uçlarına (RX) denk gelmiş olur. PC’nin direkt olarak hub’a bağlanmadığı ortamlarda, bilgisayar ile duvar prizi arasındaki kablolar, duvar prizlerinden patch panellere giden kablolar ve patch panelden hub’a giren kablolar hep düz kablodur. Kısacası, daima düz bağlantı yaparız ancak bazı özel durumlarda çapraz kablo gerekebilir.

Çapraz kablo

Çapraz Kablo Pc bağlantısı
Çapraz Kablo Pc bağlantısı

Yukarıdaki yapıda kablo uçlarını kullanarak iki PC’yi , hub’a gerek olmadan yalnızca bir kablo kullanarak bağlayabiliriz.

Her iki tarafta da 1 ve 2. pinler TX , 3 ve 6. pinler RX olduğuna göre, çapraz bağlanılırsa , TX ve RX’ler karşı karşıya gelir .

Çapraz Kablo Hub Bağlantısı
Çapraz Kablo Hub Bağlantısı

Pinlerin adı farklı olsa da sonuçta aynı çapraz kablo hem PC-PC hem de hub-hub bağlantısı için kullanılabilir…

Yani yapılacak çapraz kablo aynı.

 

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir