Ösym Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) Kayıtları Nasıl Yapılır?

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlarda görev almak isteyenlerin ataması 20 Mart 2011 tarihinde başlatılan uygulama doğrultusunda Görevli İşlemleri Sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. ÖSYM sınavlarındaki görevlendirmeler A, B ve C grubu olarak üç grupta gerçekleştirilir.

A grubu görevlendirmelerde bina yöneticisi, engelli salon görevlisi, cezaevi görevlisi, hizmetli ve yerel sınav evrakı koruma görevlisi bulunmaktadır. A grubu atamaları sınav koordinatörlükleri tarafından ÖSYM yönetim sistemi (YİS) kullanılarak yapılır. B grubu görevlendirmeler kapsamında bina sınav sorumlusu ve yardımcısı, salon başkanları, gözetmenler, şehir içi sınav evrakı nakil görevlisi bulunmaktadır. Bu grubun görevlendirmesi http://gis.osym.gov.tr adresinden yapılmaktadır. C grubu görevlendirmeler ise http://smt.osym.gov.tr adresinden merkezi olarak yapılmaktadır. ÖSYM temsilcisi, ÖSYM engelli temsilcisi ve yöre dışı sınav evrakı nakil koruma görevlisi bu görevlendirme kapsamına girmektedir.

Gis Nedir ve Gis Şifresi Nasıl Alınır?

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda görev almak isteyenler rektörlüklerde bulunan ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerine başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler. Başvurularda nüfus cüzdanı, okul iletişim bilgileri, iban numarası ve elektronik posta adresi gerekmektedir. Başvuruların yapıldığı sınav merkezlerinde web kamerasıyla fotoğraf çekilmekte ve bu fotoğraf sisteme yüklenmektedir. Bilgiler tamamlandıktan sonra sisteme kaydolunmakta ve şifre alınmaktadır. Sınavlarda görev alınması için başvuru yapılmak istenildiğinde ise http://gis.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numarası ve şifre ile sisteme girilir. Başvuru sonrasında sisteme ilk girişte şifre yenilenir. Sınavlar arasındaki sürelerin uzun olduğu düşünülerek belirlenen şifreler unutulmamalıdır. Görevli işlemleri sistemine girilerek sınavda görev alınmak istenen okullar seçilir. Bu görevlendirmeler aday işlemlerinin tamamlanmasının ardından yapılmaktadır. ÖSYM sınav görevlilerini belirleme ve atama ilkeleriyle ilgili yönetmeliğe göre Üniversitelerin akademik kadroları ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kadrolarda hizmet veren kişiler sınavlarda görev almaktadır. Görevlendirmeler ise unvan sıralaması dikkate alınarak yapılmaktadır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir