Oscar törenlerinin vazgeçilmezi kırmızı halı

Oscar törenlerini düşündüğümüzde, aklımıza ilk gelen detaylardan biri de kırmızı halıdır. Kırmızı halı, özellikle büyük açılışların, galaların, resmi ziyaretlerin ve davetlerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Tüm dünyada evrensel bir gelenek, bir kültür haline gelen kırmızı halının tarihi ise çok ama çok eskilere dayanıyor.

Kırmızı, eskiden beri iktidarın rengi olarak kabul edilirdi. Eski Roma’da soylular, generaller ve zenginler giysilerinde bu rengi tercih ederlerdi. Ortaçağ döneminde yapılan savaşı kaybeden kral, kazanan kralın önünde diz çökerek kırmızı pelerinini onun önüne sererdi. Hatta kırmızı zamanla imparatorluk ve kilisenin de rengi haline gelmişti. Öyle ki bazı toplumlarda sıradan vatandaşların kırmızı renkte giyinmesi bile yasaklanmıştı. Örneğin Japonya’da kırmızının yüksek statü anlamına gelmesine tepki olarak kimono ve iç çamaşırlarında özellikle kırmızı rengi tercih eden sıradan vatandaşlar vardı.

Kırmızı rengin bir zenginlik ve soyluluk simgesi taşımasının sebebi ise, Amerika kıtasının keşfinden sonrasına dayanıyor. O dönemde Meksika’ya ulaşan tüccarlar burada Meksika kaktüsü üzerindeki böcekleri kurutarak, onları topak haline getirirler ve kırmızı rengin hammaddesine sahip olurlardı. Ancak bu sırrı kimse ile paylaşmazlar ve bu kırmızı boya hammaddesini çok yüksek fiyatlara satarlardı. İşte bu nedenle o dönemde kırmızı renk giysileri sadece çok zenginler giyebilirlerdi.

Ancak 1800’lü yıllarla birlikte sentetik boyaların kullanılmaya başlamasıyla kırmızı rengin maliyeti düşünce, renk de artık eski önemini yitirdi.

Resmi törenlerde ve özel kutlamalarda kırmızı renk halının tercih edilmesi ise, aslında bir tesadüfe dayanıyor. İlk kez kırmızı renk halı serilmesi uygulamasının bir tren yolculuğu sonunda Londra’da Kraliçe Victoria için gerçekleştirildiği söyleniyor.

Kırmızı halı, sadece bir yüzey kaplamasından çok daha öte bir anlayışla, saygı ve yüceltme anlamları taşıyor. Halının rengi değişmese de uzunluğu, yürünecek yola göre değişiklik gösterebiliyor.

Ülkemizde ise alınan bir kararla artık protokol halısı olarak kırmızı yerine, turkuaz rengi tercih edilecek. Bu karar Resmi Gazete’de de yayınlanmış durumda. Bazı dünya ülkeleri de bizim gibi kırmızı halı yerine başka renkleri tercih edebiliyor. Örneğin Suudi Arabistan ve İrlanda yeşil halı kullanıyor.

Haberci

Haberci

Biraz çalışsa ajanslara kaynak olur. Ama nerdee.. Anca haber sitelerine bakar öyle haberleri alıyor. Yoksa dünyadan bihaber yaşar.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir