Öğrenciler Tatillerini Nasıl Değerlendirmeli

Öğrenilmesi gereken konular, hazırlanması istenilen ödevler, çözülmesi gereken testler derken bir eğitim yılının daha sonuna geldik. Öğrenciler tatillerini nasıl değerlendirmeli? Öğrencilerin iyi bir tatil geçirmeleri gelecek eğitim dönemine daha iyi motive olmalarını sağlayacaktır. Tatil sürecinin verimli geçirmeleri moral motivasyonlarının artmasına katkıda bulunacak.

Tatil programları nasıl olmalı?

Yaz tatilinin uzun olması öğrenciler için büyük bir avantaj. Bol bol dinlenecekler. Ancak bu uzun sürenin verimli geçirilmesi önemli. Bu yüzden bir çalışma programı yapılmalı. Çalışma programı yaparken her öğrencinin kişisel özellikleri ve ihtiyaçları farklı olduğu unutulmamalı. Bu özellikleri dikkate alarak hazırlanan tatil programları öğrencilerin verimli ve güzel bir tatil geçirmelerini sağlayacaktır. Hem planlı davranarak zamanlarını boşa harcamamış olacak hem de bilgilerini taze tutmaları sağlanacak.

Bir çalışma programı yaparken nelere dikkat edilmeli?

Öğrencilerin yaz tatilinde çalışacakları konuları belirlerken okuldaki eksik konularını planlarının başına koyması daha faydalı olur. Böylelikle eksik bilgilerinin üzerinde durulacak ve bu konudaki sıkıntılarını ortadan kaldıracaklar. Yine yıl içinde öğrendikleri konuların unutulmaması için konu tekrarlarını planlarına dahil etmeleri gerekir. Kitap okuma alışkanlıklarını pekiştirmeleri, bol bol kitap okumaları gerektiğini unutmamalılar. Yeni eğitim öğretim yılında lise ve üniversite sınavlarına girecek öğrencilerin tatillerinde bu sınavlar için ayrıca çalışma planı oluşturması gerekir.

Diğer aktivitelere ne kadar zaman harcamalılar?

Öğrencilerin bilgisayar oyunlarıyla oynamak, televizyon izlemek gibi pasif etkinlikler yerine arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirecekleri, sosyal olmalarına yardımcı etkinliklere katılması sağlanmalı. Spor aktivitelerine katılımlarının sağlanması, imkânlar ölçüsünde seyahatlere çıkarılması da faydalı olacaktır. Televizyon ve bilgisayar kullanımlarında ölçülü davranılması, bu etkinliklerden de tamamen alıkonulmaması gerekir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir