Neden Kitap Okumuyoruz

Beklide ülkemizin en büyük sorunlarından birisidir bu kitap okumama davranışımız. Dünya genelindeki ülkelere göz atacak olursak ülkemiz bu konuda bir hayli geride kalmış diyebiliriz. Halkla yapılan bir araştırma da kitap okumama alışkanlığımızı doğrular nitelikte. Çarşı, Pazar ya da herhangi bir yerde rast gelmiş insanlara yöneltilen “Kitap Okuyor musunuz? , Neden Kitap okumuyorsunuz?” sorularına ülkenin büyük çoğunluğu televizyon seyrettiği için ve okuma alışkanlığı olmadığı için kitap okumadığını vurgulamış. Dersler ve iş yoğunluğu da bu istatistiki verilerde önemli bir paya sahip.

Dünya’da her yıl ülke bazında yüzlerce ülkede milyonlarda kitap basılırken, ülkemizde bu oran diğer dünya ülkelerine göre oldukça düşük bir seviyede seyretmekte. Okuma alışkanlığı kazanamamamızın bir başka nedeni de ülkede basılan kitap sayısı olabilir. Yine ülkemizi mercek altına aldığımızda her 95 kişiye bir kahvehane ve her 65.000 kişiye ise bir kütüphane düştüğünü yapılan ölçümler ile görebiliriz. Hal böyle olunca ülkedeki okuma oranında da önemli bir düşüklük olması aslında normal karşılanmalıdır.

Belki derslerin yoğunluğu, belki iş hayatındaki yoğunluk ve belki de boş vaktin olmaması kitap okumamıza engel oluyor olabilir. Ama biz en azından günde 10 dakikamızı bu iş için ayırsak hem ülkemiz için hem de kendimiz için önemli bir adım atmış oluruz. Belki de bu söylenilenleri yaptığımızda şuan da %4,5 olan kitap okuma oranımızı daha da yukarılara taşıyarak daha bilinçli, daha kolektif bir ulus haline dönüşebiliriz. Bu yüzden lütfen kitap okuyalım ve okumayanları uyaralım.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir