Merkezi işlem özellikli sistemler

İşler tersine dönüyor

Son yıllarda internetin tüm dünyada ( birkaç yıl öncesinde düşünülemeyen boyutlarda ) kullanımının yaygınlaşması ve XDSL, ISDN ve kablonet benzeri hızlı erişim olanaklarının kullanıcıların önemli bir kısmına ulaşmaları ile birlikte, 90’lı yıllarda merkezi işlem ( hizmet ) özellikli ağların yerini istemci sunucu mimarisine bırakmasının tersine dönmeye başladığını, şimdi de istemci sunucu mimarisinden merkezi işlem özellikli sistemlere doğru hızlı bir yönelimin yaşanmakta olduğunu görüyoruz.

Yazılımcı kuruluşlar, internet’in eşsiz olanaklarını kullanıp merkezi çalışan yazılımlar geliştiriyor ve bunlara basit erişim imkanı sağlayan yazılımlar (mesela web tarayıcılar) kullanılarak erişim sağlanıyor, bu yeni platform kurumların önüne koyuluyor. İstemci-sunucu mantığı ile tasarlanan birçok yaygın uygulama, merkezi servis sağlayıcı özellikli hizmet verecek biçimde yeniden ele alınıyor. İşletim sistemi ve donanımlar da düzenli olarak bu yapıya destek verecek şekilde yapılanıyorlar.

Bu tersine dönen yapının ortaya çıkması doğal olarak sadece hız faktörü tarafından tetiklenmiyor. Maliyet baskıları, yönetim kolaylığı gibi unsurlar bu yapının gelişmesinde son derece etkinler. Böylece veri merkezlerinin ortaya çıkmasını sağlayacak birçok etken yeni bir uygulama ve anlayış gelişimine yol açıyorlar.

Ülkemizde de Türk Telekom ve ilgili bakanlıklar bünyelerinde yapılan kampanyalar ve çalışmalar sonucunda yukarıda bahsettiğimiz oluşumların tutunmasını sağlayacak şartların hızla geliştiğini görüyoruz. Kurumların internet üzerinden daha fazla veri trafiğine girişmeleri ve bu trafiği ucuza, güvenli ve kesintisiz yaptırmaya aday olan merkezi veri kuruluşlarının ortaya çıkmaya başlamaları..

Merkezi veri tutucu firmaların öncelikle ABD üzerinde ortaya çıkmaları, sonrasında bu alanda servis bekleyen ve şartların oluştuğu AB ülkelerinde yaygınlaşmaları sürecinin bir benzerinin bizim ülkemizde de yaşanmasını bekleyebiliriz. Basit bir şekilde verinin tutulması ( hosting ) işlemleri yerine sektörde nitelikli veri merkezlerinin güvenilir veri hizmetleri sunmaya aday olmaları, internet sektöründeki firmaların yaşamaları için en iyi yol olarak görülüyor. Ülke bazında örgütlenmiş kuruluşların tüm birimlerinde sağlamakta sıkıntı çektiği bilişim sistemleri yönetimi ve güvenliği ve bunlara ilişkin yüksek maliyetler merkezi veri sistemlerinin ortaya çıkmalarını daha da çabuklaştıracak etmenlerdir. Terör, doğal afetlerle ilgili kötümserlik yukarıda bahsedilen yapı için gelişimlerine yardımcı başka faktörler olmaktadır. Bu konuda hizmet vermeye aday olan firmaların her koşulda hizmet verebilecek bir veri yönetim sistemine sahip olduklarını hizmeti alacak olan kuruluşlara doğru bir şekilde aktarması gerekir.

Öncelikle mail, web, haber sunucularının daha sonra diğer veri yapılarını tutan sistemlerin firmaların dışında bu işi yapan profesyonel firmalara aktarılması süreci yaşanacaktır

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir