LYS’ye Kalan Son 25 Gün Nasıl Değerlendirilmeli

LYS sınavında son süreci iyi değerlendirmek, sınavda başarıya ulaşmanın en önemli adımlarından bir tanesidir. Genellikle LYS’ye hazırlanan öğrencilerde son 25 gün ciddi bir paniklemenin başladığı ve bununla birlikte düzensiz çalışmanın ortaya çıktığı görülmektedir. Bu yüzden de yapılması gereken panik yapmayı bırakarak, çalışmanızı sistemleştirmektir. Bu sistemleştirmeyi adım adım yazmak gerekirse;

1) Her öğrencinin kendince belirli bir veya birkaç hedefi olmalıdır. Çünkü kısa süreli bu zaman diliminde sistemli çalışmanın başarı gösterebilmesi hedeflere yönelik çalışma ile gerçekleşebilir.

2) Hedefinizi belirli ise bu hedefinize ulaşacağınız alan ve alan puanını belirleyiniz. Bu alan puanlarına etkileyen ders yüzdeleri ve puanlarını araştırınız.

3) Bulduğunuz bu bilgiler doğrultusunda eksik olduğunuz konuları belirleyiniz ve hangi dersin ağırlık puanı yüksek ise o derslerdeki eksiklere ağırlık verecek bir program oluşturmanız gerekmektedir.

4) LYS’ye kalan 25 gün oldukça sınırlı bir zaman dilimi olduğundan sadece konu çalışmak sizi çok geride bırakacaktır. Bu yüzden de LYS’de çıkma yüzdesi yüksek olan konulara yönelmeniz ve bu konular üzerinde daha yoğun çalışmanız netlerinizi ciddi manada yükseltecektir. Programınızda öncelikli olarak bu konuları yerleştirmeniz gerekmektedir.

5) LYS sınavı zaman sıkıntınızın en az olacağı sınav sistemlerinden bir tanesidir. Sınavlar için verilen süreler yetiştirmek için uygun zaman dilimleridir. Ancak bu yeterli zaman dilimine sahip olmalarına rağmen günümüzde LYS alan sınavlarında soruların tamamını yetiştiremeyen binlerce kişi bulunmaktadır. Bunun temel sebebi ise deneme alışkanlığa sahip olmama ve deneyim eksikliğidir. İşte bu 25 günlük süreçte bu deneyim eksikliğini de kapatmanız gerekmektedir. Bunun içinde günlük denemeler yapmalısınız. Konu çalışmasına ek olarak her gün belirlediğiniz bir saat içerisinde ilk alan sınavını, ertesi gününde ise ikinci alan sınavınızı yaparak kendinizi sınav sistemine alışmış hale getirebilirsiniz. Zaman ilerledikçe gün içerisinde çözeceğiniz deneme sayılarını arttırmalısınız.

6) Bir öğrenci çalışırken kendisini teşvik edecek ve çalışmasının karşılığını gösterecek bir gösterge görmek ister. Bu yüzdende çalışmalarınızı değerlendirecek ek iki değerlendirme programı hazırlamalısınız. Bu değerlendirme programlarından birincisi ‘’ Test Değerlendirme Programı ‘’ diğeri ise ‘’Deneme Değerlendirme Programı ‘’ olacaktır. Test değerlendirme programınızda hallettiğiniz konuları üzerine belirlediğiniz hedef soru sayılarını çözerek, yaptığınız yanlış ve doğruları not etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde hem konuda ne kadar başarıya ulaştığınızı hem de konuyu halledip halletmediğinizi net bir şekilde görebileceksiniz. Deneme değerlendirme programı ile ise konuları hallettikçe netlerinizin ne denli değiştiğini görebilecek ve bir şeyleri başarabildiğinizin farkına varabileceksiniz. Bu sizi teşvik ederek daha azimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir