LMS Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir öğrenim yönetim sistemi (LMS) seçerken dikkatli karar verilmelidir. Öğrenim içeriğini, kuruluşunuzun ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak şekilde yönetmenin ve yaymanın pek çok yolu vardır. Var olan yönetim ve yayma çözümlerinin türlerini ve hangisinin sizin içeriğinize, altyapınıza, yönetiminize ve en önemlisi de kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına uygun olduğunu anlamak önemlidir.

Seçim işlemini kolaylaştırmak için, Brandon Hall piyasa araştırması, Masie Center ve diğer sektör kuruluşlarını da içeren çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilere göre, doğru LMS’i seçerken dikkate alınması gereken önemli bazı özellikler bulunmaktadır:

Dağıtım ve Yaygınlaştırma:Kullanıcıların, uzaktan erişimlerine ya da malzemeleri indirmelerine ve parça parça almalarına izin vermek öğrenmeyi daha erişilebilir kılar.

Kullanıcı Arayüzü: Kullanıcı arayüzü LMS’in önemli bir öğesidir, çünkü kullanıcıların gezinme, içeriğe erişme ve yardım alma kolaylıklarını etkiler.

Eğitim Programı Yönetimi ve Sertifikasyon Yönetimi: İçeriğinizde, bir sertifikasyona yönelik bir öğe varsa (MCSE veya ECDL gibi), LMS’inizin, ilgili içeriği, değerlendirmeyi ve sertifikasyonu, kuruluşunuzun ihtiyaçlarını ve sertifikasyonun standartlarını karşılayacak şekilde yönetebilmesi önemli olacaktır.

Kayıt: Bu özellik, kullanıcıların belirli bir eğitimi, çevrimiçi istemelerine ve gruplara eğitim atamaya izin verir.

Bilgi Yönetimi: Bilgi yönetimi işlevi, çalışan bilgisini takip eder.

Sınav: Sınav özellikleri, değerlendirmelerden alınan bilgilerin ayrı ayrı saklanmasını ve bu bilgilerin, hem kullanıcı deneyimini (örneğin geribildirim vererek) hem de genel stratejinin verimliliğini artırmak üzere kullanılmasını sağlar.

Raporlama:Bu işlev sınavları, öğrenci katılımını, kurs geliştirme maliyetlerini, kullanıcı gelişimini, içerik kullanımını, beceri değerlendirme sonuçlarını, kurumsal yeterlikleri ve kullanıcı erişimlerini ve içeriğin kullanım kaydını takip etmenize olanak sağlar.

Özelleştirme: Alacağınız LMS, kendi logonuzu ekleyebileceğiniz, aşağı açılır menüleri değiştirebileceğiniz, LMS’i diğer teknolojilerle entegre edebileceğiniz ve grafik ekleyebileceğiniz şekilde, tümüyle özelleştirilebilir olmalıdır

Güvenlik: Alacağınız LMS’in kuruluşunuzla verimli ve güvenli çalışmayı sağlayacak ve kullanıcı verilerini ve lisanslarını koruyacak düzeyde güvenliği sağladığından emin olun.

Ek Kaynaklara Erişim: LMS’lerin pek çoğu, makaleler, kitaplar, web köprüleri, faydalı yazılar, çevrimiçi toplantı olanakları ve hatta kuruluştaki herhangi bir yerde tutulan veritabanı bilgileri gibi, LMS üzerinde bulunmayan tamamlayıcı kaynaklarla eğitim programınızı desteklemenizi sağlar.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir