Liselere Yerleştirme Nasıl Yapılacak

TEOG puanları ne zaman açıklanacak?

Öğrenci ve velilerinin merakla beklediği TEOG sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre TEOG sonuçları 11 Haziran Çarşamba günü belli olacak. Öğrenciler e-okul sistemine girerek aldıkları puanları öğrenebilecek. Belirtilen takvim doğrultusunda 16 ile 20 Haziran tarihleri arasında itirazlar yapılacak. 4 Temmuz Cuma günü okul kontenjanları duyurulacak. Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı 7 Temmuz Pazartesi olarak belirlendi. Öğrenciler 31 Temmuz ile 8 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacak.

Yerleştirme sonuçlarının ilanı 22 Ağustos Cuma. Kesin kayıtlar yapıldıktan sonra boş kontenjanlar için ek yerleştirme 15 Eylül’e kadar devam edercek.

Lise Tercihleri Nasıl Yapılır?

Yeni sisteme göre öğrenciler yerleştirme puanlarının belli olmasından sonra Üç aşamalı bir liste üzerinden tercihte bulunacak. Öğrenciler ilk listede puanına dikkat ederek istediği 15 okulu tercih edecek. Bu tercihlerine yerleşemediği taktirde ikinci bir liste oluşturulacak ve 6 okul türünden birini tercih edecek. Her iki tercihlerinde bir okula yerleşemeyen öğrenciler için evine en yakın okulu, istemese de, tercih etmek zorunda kalacak.

Tüm tercihlerine rağmen yine de istediği okula yerleşemezse nakil şansını deneyecek. Tercihler sırasında 15 okulluk listede il sınırlaması bulunmuyor. Öğrenciler puanlarını dikkate alarak istedikleri okulları tercih edebilirler.

İlk tercihlerde yerleşmeme olasılığını dikkate alan bakanlık bunun önüne geçmek için de ikinci listedeki 6 okul türünden en az birinin işaretlenmesini zorunlu tutacak. İmam Hatip Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, Çok Programlı Anadolu Lisesi ile Anadolu Lisesi ikinci listede yer alan okul türleridir.

Hiçbir tercihte bulunmayan ve tercih yapmak istiyorum şıkkını işaretlemeyen öğrenciler merkezi yerleştirmeye tabi tutulacak.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir