KPSS sınavına nasıl hazırlanılır?

KPSS ‘ye hazırlanırken öncelikle yapılması gereken bir hedefin belirlenmesidir. Daha sonrasında hedefe yönelik bir plan çizilerek ona uygun şekilde hareket edilmelidir. Zaman zaman sosyal çevreniz sizi planınızdan alıkoymaya çalışabilir. Böyle durumlarda tek yapılması gereken kararlı olmaktır. Bu evrede karşıdakine -ki bu dostunuz dahi olsa- hayır demeyi bilmek gerekir.

İkinci aşama çalışma odasındaki düzendir. Dikkat dağıtacak ya da ders çalışmayı engelleyecek her türlü olumsuz materyali ortadan kaldırmak gerekir. Çalışma masası sadece ders çalışmak için kullanılmalıdır. Masada günlük çalışılacak derslerin notları bulunmalıdır. Düzenli ve temiz olmalıdır. Duvarlara motive edici küçük notlar veyahut ders notları asılabilir. Zaman zaman telkin edici olabiliyor. Bunlar derse adapte olmak için birkaç önemli kuraldı. Eğer buraya kadar ki kısmı başarıyla hallettiyseniz artık ders çalışmak için hazırsınız demektir (:

Ders çalışmak için hangi derste ya da hangi konuda eksiklikler olduğunu belirlemek adına deneme çözülebilir. Deneme yardımıyla konu eksiği tespiti ve ona göre kaynak edinilebilir. Hem gereksiz kaynakların içinde kaybolmayıp hem de etkili ders çalışarak birçok rakipler karşısında avantaj sağlanmış olunur. Kaynaklar da elde edildikten sonra eğer dershaneye gidilmiyorsa günlük ortalama 8 saat evde çalışılmalıdır. Kurala uyulmadığı takdirde ödül-ceza yöntemiyle desteklenebilir ve daha uygulanabilir hale getirilebilir. İstikrarlı bir şekilde devam edilirse bu sınav sonucunda emeklerinizin karşılığını alarak memurluk hayallerine de ulaşılabilir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

KPSS sınavına nasıl hazırlanılır?” için 8 yorum

 • 30 Temmuz 2015 tarihinde, saat 11:13
  Permalink

  Eğitici bir paylaşım olmuş. Gittikçe zorlaşan kamu personeli alımında yola ışık tutacak nitelikte bazı fikirler verebilir. Sabırlı çalışma ile yola çıkan herkes mükafatını alır.

  Yanıtla
 • 19 Ağustos 2015 tarihinde, saat 14:00
  Permalink

  KPSS sınavı zorlu bir süreçtir bu yüzden çok iyi çalışmamız lazım

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2015 tarihinde, saat 16:07
  Permalink

  Önceki yıllarda çıkmış sorulara göz atmak faydalı olabilir.

  Yanıtla
 • 23 Ağustos 2015 tarihinde, saat 15:15
  Permalink

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder başarılar dileriz.

  Yanıtla
 • 27 Ağustos 2015 tarihinde, saat 17:11
  Permalink

  Öğrenci arkadaşlarımız için çok yararlı bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler hocam:)

  Yanıtla
 • 12 Eylül 2015 tarihinde, saat 13:56
  Permalink

  Günde 500 soru çözerek kpss ye hazırlanıyorum gittikçe şartlar zorlanıyor.

  Yanıtla
 • 21 Eylül 2015 tarihinde, saat 18:52
  Permalink

  Kpss sınavına calışma şekli cok metoto var. bu anlatım şekli mantıklı geldi denicegime emin ola bilirsiniz.

  Yanıtla
 • 27 Eylül 2015 tarihinde, saat 01:39
  Permalink

  Artık görsel mantık önem kazandı. Özellikle matematik ve Türkçe’nin son 4 sorusu olan mantık sorularında işlem gücünüz önemli değil. Mantığınızı zorlayarak bu soruları çözmeniz istenmektedir. Bu sebeple matematiğe çalışırken işlemleri sorular yerine bol bol problem soruları çözün. Tarih için ezbere gerek yok. Bolca soru çözüldüğünde zaten ezber yapılmış olacaktır.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir