Kötü anıları unutmak mümkün mü?

Herhalde aşık olmayan ve aşk acısı çekmeyen insan yer yüzünde nerdeyse yok gibidir. Ancak sevmek nasıl yüce bir duygu ise, insanın sevdiğinden ayrı kalması da bir o kadar üzücü, hatta harap edici bir hale dönüşebiliyor. Bu acı ile baş edebilmenin çeşitli yolları var. Kimisi kendini işine veriyor, kimi yeni insanlarla görüşmeye başlıyor, kimi arkadaşlarına daha çok vakit ayırıyor. Elbette bu yöntemleri çeşitlendirmek mümkün…

Ülkemizde Sil Baştan adıyla gösterime giren ve başrolünde Jim Carrey ve Kate Winslet’ın oynadığı Eternal Sunshine of the Spotless Mind adlı 2004 yılı yapımı filmi hatırlarsınız. Filmde Clementine adlı karakter, sevgilisi Joel’den ayrıldıktan sonra çok acı çekince onu unutmak için bilimsel bir yol deniyordu. İnsan hafızalarını temizleyen bir doktor aracılığıyla Joel ile ilgili olan tüm anılarını sildiriyordu. Peki, size o filmde yaşananların artık gerçek olabileceğini söylesek tepkiniz ne olurdu?

ABD’de üretilen bir ilaç sayesinde artık unutmak mümkün… Bunu elbette sadece aşk acısını unutmak olarak düşünmemek gerek. ABD’deki Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bilimsel deneyler sonucunda üretilen bu ilaç sayesinde, insanlar yaşadıkları utanç verici ya da acı dolu travmatik olayları unutabilecekler.

Ancak İngiliz Mind Derneği bu ilacın kullanılmasına pek sıcak bakmıyor. Çünkü onlar bu ilacın kötü anılarla birlikte, hafızadaki iyi anıları da silebileceği üzerinde duruyorlar.

Bu ilaç ne kadar işe yarar veya kullanıldığı takdirde kötü anılarla birlikte iyi anıları da silme ihtimali olabilir mi bilinmez, ancak unutmanın bazı zamanlar ne kadar zor olduğunu hepimiz kendi yaşamımızda test etmişizdir.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir