Konfeksiyon Piyasası

Konfeksiyon piyasasından bahsetmeden önce konfeksiyonun kelime anlamı üzerinde duralım. Konfeksiyon kelime anlamı olarak Türkçemize hazır giyim olarak geçmiştir. Farklı modellerde seri olarak hazır giyim elbiseleri üretilebilir.

Türkiye’de Hazır Giyim

Türkiye’deki hazır giyim üretimi ve piyasası oldukça çeşitli olduğu için diğer ülkelere göre konfeksiyon piyasamız değişiklik gösterebilmektedir. Bunun sebebi ise öncelikle toplumların hazır giyime duydukları ihtiyaca bağlıdır. Çünkü ülkemizin her bölgesinde farklı farklı iklim tipleri görülmekte ve buna bağlı olarak her bölgemizde giyim tarzı farklılık göstermektedir. Bunun için Türkiye’de ki konfeksiyon piyasası diğer ülkelere göre daha çeşitli ve daha dalgalıdır. Örneğin yaz aylarında Marmara ve Ege’de ki konfeksiyon piyasası daha çok genç giyimi üzerine yoğunlaşmaktayken, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerimizde giyim tarzları daha çok ağır işlere dayanıklı olacak tarzda giyimlere yoğunlaşmaktadır. Bunun temel sebebi ise bölgeler arasında ki ticaret farkından kaynaklanmaktadır. Örneğin Ege ve Marmara Bölgesinde ağır olmayan turizm, otelcilik, gıda dağıtım gibi hizmet sektörleri ön plandadır. Ancak İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerimizde yapılan tarım nedeniyle hizmet 2. Plana atılmaktadır.

Bölgelere göre konfeksiyon piyasası

Bölgeler arası sektörün farklı olması da konfeksiyon piyasasını büyük ölçüde etkilemektedir. Çünkü hizmet sektörünün ön planda tutulduğu illerde ki konfeksiyon ihtiyacı ile tarım sektörünün ön planda olduğu bölgelerdeki konfeksiyon ihtiyacı farklıdır. Buna bağlı olarak ülkenin bir yerinde üretilen konfeksiyon ürünleri diğer bölgesinde satılamaz ve bu durum da konfeksiyon giyimdeki farklılıkları meydana getirir. 

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir