Kitap Okumanın Yararları

Bireyin yaşamında başarılı olabilmesi, toplum içinde saygın bir yer edinmesi, kendi kişilik gelişimi için kitap okuma alışkanlığı kazanması gerekir. Kitap okumanın önemini yüzyıllar boyunca binlerce düşünür ve bilim adamı tarafından defalarca dile getirilmiştir.

Kitap okumanın yararları nelerdir sorusuna verilebilecek en iyi örnek Japonya olmalı. Nüfusunun neredeyse yüzde yüzü okuma alışkanlığına sahip ülkenin özellikle teknoloji alanında dünyanın en iyisi olması gayet normal bir durum. Sadece teknoloji değil kültürel faaliyetler, ahlaki değerlere verilen önem, saygı, bakış açısı gibi birçok yönden diğer ülkelerden farklı olmasındaki etken kitap okuma alışkanlığıdır. Ülkemiz ise kitap okuma alışkanlığında oldukça geride ve buna bağlı olarak da toplumsal sorunlar, ahlaki değerlere verilen önem, bireyler arasındaki iletişim sorunları giderek artmaktadır.

Kitap okumanın yararları konusunda en dikkat çekici bilgi, kitap okuma alışkınlığı kazanan bireyin diğer bireylere göre beyin algılama-anlama oranının yüzde 60 daha fazla olmasıdır. Kitap ile beslenen beyin hep üretici konumda olduğu için asla paslanmaz ve hantallaşmaz.

Okumak beyin lobları arasında ki ilişkiyi en üst seviyeye çıkarır ve bireyde olumlu yönde gelişim olur. Konuşması değişir, dikkat çekici hal alır, ifade de sıkıntı yaşamaz ve düşüncelerini hoş bir anlatımla karşıya aşılayabilir.

Kitap okuma ile birlikte kazanılan bu özellikler kişinin özgüvenini arttırır buna bağlı olarak büyük işler başarı ile sonuçlandırılır. Okumanın mükemmelliğini Hz. Ali ‘ Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ‘ cümlesi ile en güzel şekilde dile getirmiştir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir