John Broadus Watson (1887-1958)

John Broadus Watson Kimdir?

John Broadus Watson, Amerikalı psikolog ve davranışçılığın kurucusudur. Güney Carolina doğumlu, oldukça şiddet eğilimli bir çocukluk dönemi geçirir. Dindar bir anne ve evlilik dışı ilişkiler içerisinde bir babanın arasındaki şiddet ortamında büyür.

16 yaşında Furman üniversitesine başlar. Bu üniversiteyi 21 yaşında mastır derecesiyle bitirir. Daha sonra felsefeye merak salar ve Chicago üniversitesinde felsefe alanında çalışmaya başlar ve İngiliz deneycilik mantığı ile davranışçı kuramı bulur. 1903’te bu okuldan hayvan eğitimi üzerine yaptığı araştırması sayesinde dereceyle mezun olur. Artık bilim çevresinde büyük üne kavuşmuş olan Watson John, Hopkins üniversitesine davet edilir ve burada psikoloji profesörü olarak devam eder. Daha sonra reklamcılık işine girer.

Çok zor bir çocukluk dönemi geçirir. Babası çocuklarına karşı çok ilgisizdir. O da ilk evliliğini boşanma ile sonuçlandırır. Çocukları ile ilişkileri çok da iyi olmaz. Buna davranışçılık adını verdiği yeni psikolojik yaklaşım konusundaki gözlem ve araştırmaları ağırlıklı olarak kendi çocukları üzerinde yapmıştır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir