İyi bir anaokulu bahçesi nasıl olmalıdır?

Çok büyük okullar haricinde anasınıfları anaokullarına göre daha az bahçe kullanım alanlarına sahiptir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi anasınıflarının bir zorunlu eğitim kurumu içinde yer almasından dolayı bahçe kullanımı paylaşımında kendilerine yer bulamamaktadırlar. Anasınıfı öğrencileri kendilerine göre daha büyük olan okul öğrencileri ile paylaştıkları bahçede oyun ve aktivite yapma imkanı bulamamaktadırlar. Zaten genellikle küçük olan bu okul bahçelerinde bir çocuk parkı bulma imkanı da bulunmamaktadır.

Anaokulları bu açıdan daha şanslı gözükmektedir. Çünkü binaları ve bahçeleri tamamen kendilerine ait olup içinde sadece 3-6 yaş arası çocukların bulunduğu eğitim kurumlarıdır. Dolayısıyla çocuklar aktivitileri yaparken ve oyunları oynarken etraflarında sadece kendi yaş gruplarınden çocuklar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra anaokullarının bahçeleri tamamen çocukların gelişim özelliklerine uygun olarak dizayn edilmektedir.

Bu bahçelerde çocuklar için özel tasarlanmış çocuk parklar, trambolin, top havuzu vb. gibi bir çok aktivite araçları bulunmaktadır. Bu araçların seçimi çok önemli bir husustur. Çünkü Bu malzemelerin ve araçların

Anaokullarının bu bahçeleri hem çocuklara uygun akivite materyallerini barındırdığı gibi zaman zaman okulun büyüklüğüne göre çocuklar için yeşil alanı da içerlerinde barındırmaktadır. Bu bahçelerde öğretmenlerin ve velilerin zaman geçirebileceği bir kamelya bulunabilir. Bu kamelyalar aynı zamanda öğrencilerin ve öğretmenlerin bir arada vakit geçirdiği kimi dersleri bahçede işledikleri bir sınıfa da dönüşebilir.

Bahçe kullanımı ve aktivite araçları, 3-6 yaş arası çocuklarınızı anaokullarına kayıt ettiren veliler olarak sizlerinde anaokulları seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisidir. Okul öncesi eğitim için anasınıfı ve anaokullarına çocuklarınızı kayıt ettirdiğiniz sırada sınıf içi etkinlik araçlarını ve etkinlik materyallerine göz attığınız gibi bahçe kullanımına ve bahçede bulunan aktivite ve oyun araçlarına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir