İkinci Üniversite Açık Öğretim

Okul sıralarında iken bir çok öğrenci “Şu okul bitsin bir daha kitap açarsam!” tarzında cümleler kurmuştur. Lakin günümüzün yaşam koşulları , bilgi çağının gereksinimleri bir çok sektörde yalnız bir diploma sahibi olmayı yeterli kılmamaktadır.

Kendini geliştirme konusunda arayış içine girenlerin en popüler tercihlerinden biri de ikinci üniversite olarak açıköğretim fakültesinde okumaktır.

Faydaları , zararları , zorlukları, başvuru şartlarını kısaca bir özetleyelim:
a. Faydaları: Gerek kendi bölümünüzü tamamlayıcı gerekse de bölümünüzle alakası olmayan bir konuda alacağınız eğitim ufuk açınızı genişletecek, olayları daha rahat çözümlemenize yarayacaktır. Örneğin: Hukuk firmasında çalışmakta olan bir hukuk mezunusunuz. Açık öğretimde de fotoğrafçılık ve kameramanlık okuyorsunuz. Toplantı esnasında bir müvekkilinizin fotoğraflarının oynanmış olması ve bununla ilgili nasıl tedbirler alınması gerektiği hakkında bir konu açıldı. Hemen açıköğretimde öğrenmiş olduğunuz teknik terimleri de kullanarak konuya açıklık getirip artı puanları toplayabilirsiniz.

b. Zararları: Açık öğretim her ne kadar genelde kolay diye iddia edilse de düzenli bir çalışma gerekmektedir. Açık öğretim çalışmaya çok fazla kendinizi kaptırmanız durumunda süregelen işiniz ve bilgi birikiminizde aksaklıklara meydan verebilirsiniz.

c. Başvuru Şartları: Başvuru şartları için AÖF’nin resmi sayfasında belirtilen formları doldurup başvuru tarihleri arasında ÖSYM bürosuna teslim etmeniz gerekmektedir. Genelde başvurular Ekim Ayı içerisinde olmaktadır.

Açıköğretim fakültesinini okuyan kişilerin amaçları çok büyük farklılık gösterdiğinden genellikle ikinci üniversite olarak okuyan kişiler çan eğrisi sistemi sayesinde yüksek notlarla bölümü bitirebilmektedirler. Şu an da açıköğretimin 2’nci üniversite kapsamında en tutulan bölümlerinden biri Adalet bölümüdür. Avantajı 2 yıllık adalet bölümünü bitirmeye müteakip Dikey Geçiş Sınavı ile hukuk fakültelerine geçiş yapabilirsiniz ve kendinizi çok farklı bir kariyerin içerisinde bulabilirsiniz. Bu konuda adalet-hukuk geçişine yönelik çok önemli bir husus mevcut. Maalesef üniversitelerin çoğunluğu (özeller dahil) AÖF’den geçişlerde dersleri saymıyor. Yani DGS’den geçtikten sonra 4 yıl daha hukuk okumanız gerekiyor. Bunu değerlendirip ona göre başvurmanızda fayda var. Aksi takdirde 2 yılınızı boşa heba edebilirsiniz.

İyi çalışmalar , unutmayın ki bilgi her zaman güç demektir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir