IELTS Sınavı Nedir ? (International English Language Testing System)

IELS, Türkiye’de bazı üniversiteler ile İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, ABD yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıfından muaf olmak için İngilizce bilgisinden yapılan yetenek sınavıdır. IELS için her ülkenin aradığı baraj puanı değişebilmekle birlikte genelde 6,0 ve yukarısıdır. Sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır ancak bu süre de bazı üniversitelerde 5 yıla kadar çıkmaktadır.

IELTS Sınavı’nın Yapılışı

İngilizce okuma, yazma, konuşma ve dinleme yeteneklerinin ölçüldüğü bu sınavda uygulama iki farklı şekilde yapılmaktadır. Sınavda akademik ve genel İngilizce düzeylerinde uygulanan test için dinleme ve konuşma sınavı aynı şekilde yapılır. Ancak okuma ve yazma farklı usulde yapılmaktadır. 2 saat 45 dakikada tamamlanan test için dinleme bölümü 30 dakika( 40 soru), Genel İngilizce Okuma 60 dakika (40 soru), Akademik İngilizce Okuma 60 dakika, Genel İngilizce Yazma (30 dakika) Akademik İngilizce Yazma 60 dakika, konuşma 11 ile 14 dakikadır. Sınav sonucunda 1’den 9’a kadar puanlama yapılmakta olup her test için ayrı test raporu düzenlenir ve adaylara Test Rapor Formu (TRF) olarak gönderilir.

IELTS Sınavı başvurusu nasıl yapılır?

Sınava girmek için İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan British Council ofislerine başvurmak gerekmektedir. Belirlenen sınav giriş ücreti British Council hesaplarına yatırıldıktan sonra internet sitesinden başvuru formu alınarak doldurulur. Sınav ücreti yatırılırken sınava hangi tarihte girileceği mutlaka belirtilmedir. İşlemler tamamlandıktan sonra form, banka dekontu ve kimlik fotokopisi 212 355 56 59 numaralı telefona fakslanır. Bir adet vesikalık fotoğraf, başvuru formu ile banka dekontunun orijinali ile 2 adet kimlik fotokopisi sınav günü yanınızda bulundurulmalıdır. Sınava girilecek yer ve sınav tarihi British Council’in internet sitesinden takip edilmesi gerekmektedir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir