İçerik Yönetim Sistemi – CMS

İçerik Nasıl Oluşturulmalı?

E – öğrenmede kullanılacak içeriğin, kitap sayfalarının doğrudan webe ya da CD’lere aktarımından çok daha fazla ve değişik bir çalışmayla oluşturulması gerekir. Kitap sayfalarındaki küçük punto ya da hareketsiz bir kaç resmin bilgisayar ekranına taşınmasıyla oluşturulan e – öğrenme dersleri başarısız olmaktadır. Başarılı bir e-öğrenme uygulamasının içeriği bir ekiple hazırlanmalı ve ekipte şu uzmanlıklara sahip kişiler yer almalıdır:

* İçerik uzmanı (konu alanı uzmanı)

* Dersin öğretmeni

* Program geliştirme uzmanı

* Web tasarımcısı

* Animasyon uzmanı

* Bilgisayar programcısı

 İçerik Yönetim Sistemi CMS (Content Management System)

CMS, metin, ses klipleri ve resimler dizini oluşturarak büyük miktarlarda veri saklamak, bulmak ve erişmek için kullanılır. Örneğin, bir gazete temsilciliği, gazeteye yazılmış tüm yazıların bir arşivini tutmak için CMS’i kullanabilir. Benzer biçimde, daha sonraki yazılarda kullanılmak üzere geniş bir fotoğraf kütüphanesi oluşturmak için de CMS’i kullanabilir. Kısacası, bir CMS, bilgi verilerinden öte, içerik verileri saklar.

CMS, içerden, dışardan veya üçüncü bir satıcı tarafından üretilmiş içeriği yönetir. İçeriği ve öğrenim nesnelerini sunar, fakat öğrenicileri veya onların verilerini yönetme yeteneği ya yoktur ya da çok azdır. Eğitim içeriğinin kapsamı ne kadar geniş olursa, sık sık güncelleme ya da içerik yükleme ihtiyacı da o kadar az olur.

Öğrenim yönetim sistemleri (LMS) ile öğrenim içeriği yönetim sistemlerinin (CMS) iki farklı işlevi vardır. Bir LMS’in asıl amacı, herkesin ayrı ayrı öğrenim programını yönetmektir. Bu, kurs katalogları sağlamayı, kişisel eğitim planları oluşturmayı ve puan, süre, gelişim ve performans raporu üretmeyi içeren yüklü bir iştir.

Bir CMS ise, öğreniciye sunulan içeriğin akışını otomatikleştirir ve yönetir. Bu içerik, e-öğrenim, bilgisayar destekli eğitim, sınıf içi eğitim, kitaplar, e-kitaplar gibi pek çok biçimde olabilir. En basit ifadelerle, CMS “içeriği”, LMS ise “öğrencileri” yönetir.

Tüm bunların üzerine, size en uygun sistemi seçmeniz konusunda kafanızı karıştıracak bir bilgiyi daha vermek gerekli: LMS işlevi gören CMS’ler de bulunmaktadır. Bazı durumlarda, ihtiyaçlarınızı karşılamak için her iki sistemi de kullanmanız gerekebilir.

 CMS Neden Gerekli?

Aşağıdaki tablo, bir LMS ve CMS’in temel işlevlerini göstermektedir. İhtiyaçlarınızı gözden geçirirken bu tabloyu kullanabilir ve bir CMS’e ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

LMS

CMS

Özellikle öğrenim nesneleri tabanlı çalışan eğitim yöntemleri için içerik destekleme

Yeniden kullanılabilir içerik düzenleme – nesneye dayalı

Değerlendirme soruları oluşturma

Merkezi bir kaynaktan öğrenim içeriği yazma, oluşturma, saklama ve yönetme

Beceri veya Yetkinlik Yönetimi – beceri farkı analizi

İçerik Oluşturma veya yazma yeteneği

Ön değerlendirme veya uyarlanabilir öğrenim

Öğrenicilerin beraber çalışması

Öğrenici verilerini diğer sistemlerle paylaşma

Sınıf içi eğitimi yönetme

Eğitimin zamanlamasını yapma

Öğrenici verilerini veya profillerini tutma

Üçüncü parti satıcılarla uygulamalar arası kullanılabilirliği azaltma

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir