Hobi olarak Fotoğrafçılık

Günümüzde hem bir meslek dalı olması hem de çok popüler bir hobi olması sebebiyle fotoğrafçılık çok popülerdir. Fotoğrafçılığa hobi olarak başlamak isteyenlerin kafasında bir çok soru oluşur. Fotoğrafçılık dışarıdan bakanların düşündüğünün aksine derya denizdir.

Fotoğrafçılığa başlarken vermeniz gereken kararlar:

a. Ekipman Seçimi: En zor kısımlardan birisidir. Fotoğrafçılık pahalı bir hobidir. Gerek fotoğraf makineleri gerek ekipmanların fiyatları çok yüksektir bu nedenle bu adımda doğru kararı vermek önemlidir. O nedenle ilk aşama olarak bunu atlıyoruz ve diğer etmenlere geçiyoruz.En son buna geri döneceksiniz.

b. Amaç : Fotoğrafçılığa niçin başlamak istiyorsunuz? Bunu net olarak belirtemesenizde kafanızda mutlaka ufak tefek bir şeyler vardır. Bunu kendinize itiraf edin. Neleri kadrajınıza yansıtmak istiyorsunuz? Bir kaç fotoğraf sitesinde dolaşın çekilen fotoğrafları inceleyin ve ne için fotoğrafçılığa başlayacağınızı belirleyin. Ör: Doğa , portre , makro çekim vb.

c. Zaman: Ne kadar zamanınızı fotoğrafçılığa harcayacaksınız. Fotoğrafçılık çok zaman alan bir hobidir. Fotoğraf için gerekli ortamın sağlanması , çekim süreci , fotoğrafın işlenmesi gibi. Bir gece fotoğrafının çekimi tek kare için 40 dakikayı bulabilmektedir. Hazırlık süreci vs. hariçtir.

d.Ekipman Seçimi: Tekrar döndük. Önce amaç maddesinde verdiğiniz karara uygun olarak ekipman seçmelisiniz. Eğer tam olarak karar vermediyseniz kit lens alarak fotoğrafçılığa başlayın daha sonra alanınız sizi yönlendirecektir. Kararınız portre ise prime lensleri tercih etmenizde fayda var veya f değeri düşük 17-70 28-50 gibi bir lens tercih edebilirsiniz. Kararınız makro ise 100 mm üzerinde f değeri düşük lensler tercih etmelisiniz. Ayrıca monopod almanızda da fayda var. Tercihiniz doğa fotoğrafı ise geniş açı lens , ND filtre ve tripod çekimlerinize renk katacaktır.

Genel olarak almanız gerekecek ekipmanlar şunlardır:

  • Gövde.(Makinenin kendisi , Nikon d5200 , Canon 1100d gibi…)
  • Lens : Zamanla tek lensin yeterli olmadığını göreceksiniz. Lens alırken en önemli konu titreşim engelleyicisinin olduğundan emin olun. Çoğu büyük firma kampanyalara titreşim engelleyicisi olmayan lensleri koyuyorlar. Canon modellerde IS , nikonlarda ise VR yazan lenslerin titreşim engelleyicisi vardır.
  • Tripod: Tripod seçimi kolay gibi gözükse de zordur. Tripod alırken lensinizin ve gövdenizin ağırlığını dikkate alın. Taşıma kapasitesi ve yüksekliği önemlidir. Çünkü iki büklüm fotoğraf çekmeye çalışırken tripodu oynatma riskini artar. Ayrıca lensin taşınabilirliği de sizin için önemli bir etken olmalı.
  • Uzaktan Kumanda: Uzaktan kumandayı tripodlu çekimlerde titreşimi engellemek adına kullanacaksınız. Uzaktan kumanda da cimrilik yapabiliriz. Çin sitelerinde 3-4 $ a kumandalar bulunmakta gidipte 50-100 TL vermenin manası yok.
  • Çanta: Çantamız önemlidir. Fotoğraf makinesinin taşınabilirliği , kolay çıkartılabilmesi , çantanın sağlamlığı , su geçirip geçirmediği, içerisinde taşıyabileceğiniz diğer ekipmanlara yer olup olmaması birer etkendir. Sizlere iki adet çanta almanızı birisinin sırt çantası birisinin ise ufak askılı çanta olmasını tavsiye ederim. Kısa çekimler ve tripodsuz gezileriniz için ufak çantayı alabilir. Tripod ve bütün ekipmanlarınızı taşırken sırt çantanızı alabilirsiniz. Ortalama maliyeti 200-300 TL arası olacaktır.
  • Flaş: Flaş seçimini ilerleyen döneme bırakın. Çünkü fotoğraf demek ışık demektir. Flaş çok önemlidir. Bu nedenle yanlış flaş seçimi yapmanız ileride büyük miktarda zarara sebebiyet verir.
  • Filtre: Filtrelerin bir çok maksadı olsa da genelde lensi koruması için herkes ucuz bir UV filtre kullanır. Her lensinizde mutlaka bir filtre olsun. Daha sonra özel ihtiyaçlarınız için daha kaliteli filtreler alabilirsiniz. Orta kalite bir ND filtre 500 TL civarlarındadır.

Fotoğrafçılığa başlarken iyi düşünün. Bilgisayar bilgisine de ihtiyacınız olacak zamanla photoshop öğrenmek isteyeceksiniz. Bu kadar masrafı boşuna yapmayın. Eğer ki kendinizden emin değilseniz. Daha ucuz ikinci el ekipmanlarla başlamanızı tavsiye ederim.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir