Gözlere iyi gelen besinler

Besinler göz sağlığımız için büyük öneme sahiptir. Sağlığımız açısından organlar ve dokular için olduğu gibi gözlerimizin de sağlıklı, uzun ömürlü ve güçlü olması için de bazı özel besinlerin düzenli olarak alınması gerekir. İlerleyen yaş ile birlikte göz görüşünün zayıflaması gözlere iyi gelen besinler ile azaltılabilir. Bu besinler arasında A,C ve E vitamini açısından zengin olan besinler uzmanlar tarafından ilk sıradadır. Günümüzde ise çoğumuz havuç veya balık yemenin gözlere faydalı olduğunu biliyoruz. Gözümüz yorulduğunda ise bir çay ile kompres yapılacağını ya da arpacık çıktığında sarımsak sürülebileceğini öğrenmişizdir.

Güvenilir olması açısından göz sağlığımız için bir uzman tarafından da destek almalıyız. Düzenli bir şekilde bu besinleri hayatımıza geçirerek daha da özen göstermeliyiz. Bu vitaminlerin yanı sıra lutein, zeaksantin, çinko ve selenyum içeren besinler gözlerimizi korur ve güçlendirir. Bu elementleri içeren besinleri göz önünde bulundurarak tüketimimize daha çok dikkat etmeliyiz. Uzmanlar tarafından önerilen farklı renklerde sebze ve meyvelerin tüketimi artırılmalı ,günde en az 8 bardak su içilmeli ve çay, kahve, şekerli gazozların tüketiminden uzak durulmalıdır. Bu şekilde oluşturabildiğimiz besin düzenimiz gözümüzde var olan hastalığımızı da yavaşlatma olanağımız vardır.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Gözlere iyi gelen besinler” için 4 yorum

 • 18 Ağustos 2015 tarihinde, saat 17:03
  Permalink

  Öz bir yazı olmuş teşekkürler. Şunu eklemek isterim. Günümüzde özellikle bilgisayar ve TV ekranlarına sürekli bakmak nedeniyle de gözlerde bozulmalar ve hassasiyetler gelişiyor. Zararlı ekran ışınlarından korunmakta göz sağlığı için önem taşıyor.

  Yanıtla
 • 1 Eylül 2015 tarihinde, saat 00:41
  Permalink

  Küçük yaşlarda havuç ve ıspanağın gözlerimize çok iyi geldiği söylenirdi. Muhakkak olumlu etkileri vardır ancak, yaş ilerledikçe daha pek çok kaynağı belli olmayan bilgiler paylaşılmaya başlandı. Yazıda da belirtildiği gibi uzman tavsiyeleri dışında en değerli organlarımızdan olan gözlerimizi riske atmayalım.

  Yanıtla
 • 18 Eylül 2015 tarihinde, saat 19:07
  Permalink

  Başta A vitamini ve özellikle C vitamininin Ester olan hali yani piyasada Ester C Vitamini ismiyle satılan formu göze çok daha faydalı

  Yanıtla
 • 21 Eylül 2015 tarihinde, saat 18:54
  Permalink

  Gözlere iyi gelen besinelrden biride bildigim kadarıyla elma. Bilgilendirme süper olmuş tek kelimeyle

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir