Gözde Meslek Senaristlik

Yazı yazmayı seviyorsanız ve hayal gücünüze güveniyorsanız son dönemin en popüler mesleği senaristlik size göre olabilir. Öncelikle senaryo yazmak, hikaye yazmakla ilgili bir durum değil. Çok daha matematiksel bir şablonu ve kuralları var. Bu kuralları doğru öğrenmek gerek. Senaryo, çekime yönelik bir yazın şekli olduğu için, teknik düşünmek gerek. Duygulara değil görsele, görsel olarak aktarıma dikkat ederek yazmalısınız.

Senaryo Nasıl Yazılır?

İki çeşit senaryo yazım şablonu var. Biri Amerikan diğeri Fransız diye geçmekte. Fransız senaryo şablonunda sayfa ikiye bölünüyor ve sağa diyaloglar yazılırken, sol tarafa eylemler yazılıyor. Amerikan senaryo şablonunda ise eylemler yani sahneler ve diyaloglar alt alta yazılıyor. Her ikisi içinde hazır programlar mevcut. Önemli olan şekilden çok ne yazacağınıza karar vermek ve ortaya güzel bir senaryo çıkartmak.

Özgün olmak her şeyde olduğu gibi senaryoda da çok önemlidir. Konuyu öyle bir işlemelisiniz ki daha önce defalarca değinilmiş bir konu da olsa okuyan da izleyen de çok etkilenmeli. Senaryo yazımına başlamadan önce konuyu belirlemelisiniz. Sonrasında ise kısaca akışı yazmalısınız. Buna sinopsis denir. Sinopsisden sonra sahne sahne ne olacağını belirleyeceğiniz, sinopsisin daha derini olan tretman yazılır. Ardından da diyaloglar yazılır. Ama elbette bu işin öğrenilen kısmı… Her senarist nasıl yazmak isterse öyle yazar. Yetenek odaklı bir iş olduğu için ille böyle yapılmalı diyemeyiz ancak bilinen yöntem budur. Hikayenin gideceği yeri bilmeniz, senaryoyu yazmaya başladığınızda tıkanmamanız için önemlidir. Bu yüzden tretman yazmasanız bile elinizde bir sinopsis olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Senaryo, yazmaya başlamadan önce çıkarttığınız hikayedeki karakterlerin tek tek karakter analizini yapmalısınız. Bu, hem çekim aşamasında doğru oyuncuları bulmayı ve oyuncuların rolü ve oynayacağı karakteri doğru tanıması hem de sizin senaryoyu yazarken, karakterlerinizi iyi tanımanızı sağlar. Her karakterin, kafanızdaki görüntüsü, yaşı ve kişisel özellikleri yazılmalı. Böylece hikayede karakterlerin ne yapıp ne yapamayacakları da bir anlamda kafanızda belirlenmiş olur.

Senaryo kaç sayfa olur?

Doksan dakikalık bir senaryo, yaklaşık doksan ila yüz sayfa arasındadır. Her sayfa bir dakika olarak hesaplanır ancak bazen bir sahne beş hatta on dakika sürebilirken sayfada sadece iki, üç satır kaplamaktadır. Senarist olmak istiyorsanız yazmayı, okumayı sevmeli, bol film izlemeli ve her zaman her konuda kendinizi geliştirmeye açık olmalısınız.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir