Gaziantep Ticaret Hayatı

Gaziantep; gelirinin %40’ını tarımdan, %25’ini sanayiden sağlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş ilidir. İklim koşulları, coğrafi özellikleri ve eğilim yönüyle tarımda ön plâna çıkmıştır ve yerli halkın hemen hemen %60’ı tarım sektörüyle geçimini sağlamaktadır.

Antep Toprakları Bereketlidir.

Gaziantep öyle bereketli ve verimli bir toprak yapısına sahiptir ki sulu tarım ve kuru tarım olmak üzere tarımın her çeşidi yapılabilmektedir. Antep fıstığı ve üzümün ticarette başı çektiği Gaziantep’te pirinç, pamuk, susam ve tütün de yetiştirilebilmektedir.
Ünü ülke sınırlarını aşarak Dünya’ya yayılan Antep fıstığı, buradan yayılmıştır ve en çok üretimi hâlen bu ilimizdedir.

Tarımdan ayrı olarak bir diğer ticari faaliyette yine coğrafi şekillerin etkisiyle; dağlık ve yayla alanlarında küçükbaş hayvancılıktır. Dağ etekleri ve yaylaların en müsait olduğu küçükbaş hayvancılık, Gaziantep yaylalarında da yaygın olarak bulunmaktadır.

Tarım Antep için önemli

Tarımda ön plâna çıkan Gaziantep, sanayi faaliyetlerinde de gelişmiş bir ildir. Sabun/deterjan fabrikaları, un, deri, plastik gibi ihtiyaç sanayisi ve çimento fabrikaları yaygın olarak bulunmaktadır. Tarım alanında hizmet veren %60’lık nüfustan geri kalanı hemen hemen bu alanda çalışmakta ve sezonluk olarak göç alabilmektedir. Gaz ocaklarından ambalaj makinalarına, taş kırma makinalarından araç parçalarına kadar sanayi faaliyetlerinin hemen her alanında hizmet veren ve bu alanda öne çıkmış illerimizden birisidir.

Ticaretin her türlüsüne elverişli olan Gaziantep; tarımda kullandığı insan gücü gereği ve sanayi faaliyetleri gereği çok fazla insana iş kapısı olmaktadır.

GeziKolik

GeziKolik

Tam bir gezienti

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir