Gaziantep Tarihi

Gaziantep hem konumu itibariyle hem de bir çok tarihi olaya ev sahipliği yapması nedeniyle Türkiye’nin tarihi bakımından en zengin illeri arasında yer almaktadır. Özellikle ilk uygarlıkların doğduğu ve batıya gidiş yolu üzerinde olması, Gaziantep ilinin bir çok tarihi mirasa sahip olmasının temel nedenidir. Ayrıca İpek Yolu’nun güzergahında Gaziantep’in de oluşu önemli bir unsurdur.

Gaziantep tarihi, millattan önce olmak üzere günümüze kadar gelen pek çok tarihi devirden oluşmaktadır. Dülük Köyü ve Karahöyük Köyü arasında yapılan çalışmalar sonucu elde edilen veriler Gaziantep’in Anadolu’daki ilk yerleşim alanlarından biri olduğunu doğrulamaktadır.

Antep her çağda yaşam alanı

Milattan önceki yıllarda Babiller ve Hititlere ev sahipliği yapan Gaziantep daha sonra İslamiyet devletinin kurulması itibariyle Hz. Ömer tarafından Hatay ile birlikte İslam Devleti’ne bağlanmıştır. Ömeriye Camii ise bu durumun en büyük kanıtıdır.

1500’lü yıllarda Yavuz Sultan Selim’in Memlüklülerle yaptığı savaş sonrasında Gaziantep yöresi Osmanlı Devleti’nin eline geçmiştir. Osmanlı Devleti döneminde Gaziantep’e bir çok camii, medrese, han ve hamam gibi yapılar yapılmıştır. Aynı zamanda ise kent hem teknik açıdan hem de kültürel açıdan bir çok gelişme kaydetmiştir.

Antep Gazi ünvanını alır

Uzun yıllar Osmanlı Devleti’ne bağlı olarak kalan Gaziantep daha sonra 1914 yılında 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte İngilizlerin işgaline uğramıştır. İtilaf Devletleri arasındaki anlaşmazlıktan dolayı Fransızlar bu duruma itiraz edince İngilizler Antep ve çevresinde diğer işgal ettiği illerden çekilme kararı almıştır. Bu kararın ardından Fransızlar Antep’i işgal etmiştir. Bu işgalin ardından 1920 yılında büyük Antep savunması başlamıştır ve bu savunma çok büyük bir tarihi olay olarak tüm Dünya’da yankılanmıştır. Savunmada bir çok Antepli şehit olmuştur. Bu büyük ve kudretli savunmanın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi, Antep’e “Gazi” ünvanını vererek ilin adını Gaziantep olarak değiştirmiştir.

GeziKolik

GeziKolik

Tam bir gezienti

Yazarın diğer yazıları:

Gaziantep Tarihi” için bir yorum

  • 7 Ağustos 2015 tarihinde, saat 19:02
    Permalink

    Gaziantep tarihi ile uluslararası meşhur mutfağı arasında direkt bir ilişki var diye düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir