Gaziantep Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze Gaziantep ili gerek kendine has kültürü, yemekleri, insanları olsun gerekse gezilecek tarihi yerleriyle ülkemizin belki de en renkli en güzel şehirlerinden birisidir. Bunlara teker teker inceleyecek olursak ilk olarak Zeugma antik kenti yani diğer ismiyle Belkıs antik kenti başı çekebilecek konumdadır.

Zeugma Antik Kenti

Zeugma (Belkıs) antik kenti Gaziantep ilinin Nizip ilçesine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alır. Antik kentte yapılan son kazılardan elde edilen bilgilere göre Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde kullanılan önemli bir lejyon merkezi olduğu anlaşılmıştır. Zeugma antik kentinin tarihi açıdan en önemli özelliklerinden birisi de zamanında o bölgede hüküm sürmüş olan Kommagene krallığının 4 önemli şehrinden birisi olmasıdır. O döneme ait zenginlerin yaşadığı bir şehir olan Zeugma antik kentinin Gaziantep’e gelen her kişinin mutlaka gezip görmesi gereken bir tarihi yer olduğunu söyleyebiliriz.

Gaziantep ilinde gezilecek çok yer var

Kısaca özet geçecek olursak Gaziantep ilinde gezilecek diğer yerler ve mevkisi şu şekildedir; Dülük Antik Kenti Gaziantep ilinin kent merkezine 10 km mesafededir. Karkamış harabeleri Karkamış ilçesinin güneyinde bulunmaktadır. Kendirli kilisesi, Şahinbey ilçesinde Atatürk bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Nizip Fevkani kilisesi Nizip ilçesinin şehir merkezinde bulunmaktadır. Ömeriye Camii, düğmeci mahallesindedir. Boyacı Camii, Hamdi Kutlar Caddesi ile Kutlar Sokağının birleştiği mevkidedir. Ahmet Çelebi Camii, Ulucanlar mahallesindedir. Yuşa Peygamber Türbesi, Boyaca mahallesindedir. Pirsefa Hazretleri ve Türbesi Yuşa Peygamber Türbesindedir.

GeziKolik

GeziKolik

Tam bir gezienti

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir